11. června 2017 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové se bouří proti koalici s irskými unionisty. Petici už podepsalo na 700 tisíc lidí

Theresa Mayová (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Theresa Mayová (ilustrační foto) | foto: AP/ČTK

Londýn Online petici odsuzující plán britské premiérky Theresy Mayové na sestavení koalice s Demokratickou unionistickou stranou (DUP) podepsalo za víkend přes 680 tisíc lidí. Petice označuje možnou dohodu s DUP jako „nechutný a zoufalý pokus, jak se udržet moci“ a vyzývá Mayovou k rezignaci.

Svůj úmysl sestavit menšinovou vládu s podporou DUP, oznámila premiérka Mayová novinářům ve svém projevu v pátek po ohlášení výsledků voleb, ve kterých Konzervativní stana ztratila většinu v parlamentu. Od té chvíle strana o této koalici se severoirskou stranou vyjednává.

Autoři petice, o které informoval web deníku Independent, kritizují vznik této koalice především kvůli nábožensky konzervativním postojům, které PUD zastává v otázkách, jako jsou potraty, homosexualita nebo změna klimatu. Podle tvůrců petice, která bude po shromáždění 1 milionu podpisů poslaná premiérce, chce totiž DUP například zakázat potraty, legalizovat diskriminaci vůči homosexuálům nebo opět zavést trest smrti. Chce prý rovněž, aby byl ve školách vyučován kreacionismus, tedy roli Boha při vzniku živočišných druhů, jako vědecký fakt.

Někteří kritici také obviňují Mayovou, že upřednostňuje zájmy strany před zájmy země, a to především proto, že by tato kalice ohrozila snahu britské vlády řešit obtížnou situaci v Severním Irsku. Zde se britská vláda dlouhodobě snaží vypořádat s nevraživostí mezi protestanty a irskými katolíky. Komentátoři se proto obávají, že tímto krokem by vláda ztratila své neutrální postavení v řešení konfliktu, jelikož DUP stojí na straně protestantů. To podle některých mohlo dokonce ohrozit mír v oblasti.

dkDavid Krkoška