Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Bombový útok v Bostonu zabil tři lidi, stav 17 osob je kritický

Svět

7:49aktualizováno  8:35
BOSTON - Útok v Bostonu zabil tři lidi, stav sedmnácti osob je kritický. Jde většinou o devastující zranění končetin. FBI akci označila za teroristickou. Policie ohlásil nález dalších pěti nevybuchlých bomb.

Moment výbuchu během bostonského maratonu foto: ČTK/AP - The Boston Globe, John Tlumacki

Dvě nálože explodovaly zhruba čtyři hodiny po startu maratonu v cílové rovince a vzdálené od sebe byly zhruba 100 metrů. V té době byli nejlepší běžci z 27 tisíc závodníků, jež se legendárního závodu učástnili, dvě hodiny v cíli. Do finiše však mířily stovky rekreačních běžců a trať byla stále obsypaná diváky i závodníkyci, kteří už doběhli.

"Po výbuchu jsem spadl na silnici  ležel asi pět minut, až pak jsem vstal a doběhl," řekl ČT jeden z českých účastníků maratonu v Bostonu čtyřiašedesátiletý Mario Junek. Podle české konzula v New Yorku by mezi zraněnými neměl být žádný z patnácti českých účastníků maratonu.

5 dalších bomb

Bostonská policie našla v okolí trati dalších 5 náloží, které se jí podařilo zneškodnit. Zatím se mluví o více než 130 zraněných, z toho 17 osob má vážná poranění. Očití svědci mluví především o amputacích končetin.

"Dnes je smutný den pro Boston, pro běžeckou komunitu i pro všechny, kteří se zúčastnili 117. Bostonského maratonu. Den radosti a oslav se změnil na den, v němž běžet maraton nebylo důležité," stojí v prohlášení pořadatelů jednoho z nejslavnějších vytrvaleckých závodů.