Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pumový útok v Lurdách se nekonal. Místo opět zpřístupnili poutníkům

Svět

  14:48aktualizováno  16:41
LURDY - Francouzská policie kvůli hrozbě pumovým útokem krátkodobě evakuovala 30 tisíc poutníků z věhlasného poutního místa Lurdy, kde se koná slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Oznámilo to tiskové oddělení správy poutního místa na jihu Francie. Po 16:00 SELČ policie Lurdy podle agentury AFP opět otevřela.

Svatyně v Lurdech foto: Reprofoto

"Na policejní komisařství dorazila pohrůžka pumovým útokem. Ve svatostánku měly v 15:00 hodin vybuchnout čtyři bomby. Evakuujeme svatyni a chceme zabránit návratu těch, kdo z ní odešli na oběd. Vše se odehrává v klidu," sdělil před 15. hodinou SELČ Pierre Adias z tiskového oddělení. Přitom evakuace nebyla snadná, protože katolíci věří v léčivou sílu Lurd a mezi poutníky je mnoho tělesně postižených nebo nemocných.

Kolem lurdské jeskyně bylo dnes podle Adiasova odhadu 30 tisíc lidí. Uvolněné prostory procházeli pyrotechnici se psy. Televize, která z místa vysílá živě, program přerušila.

Brány k bazilice Neposkvrněného početí a k Růžencové bazilice, stejně jako k podzemní bazilice Pia X. byly uzavřeny stejně jako jeskyně Masabielle i prostor s léčivou vodou. Mnoho poutníků ale vyčkávalo před nimi, někteří se dali do zpěvu. Do jedné z bazilik vešel pyrotechnik.

Svatyně v Lurdech

Naposledy Lurdy zažily podobou událost v říjnu 2002. Tehdy musela být kvůli hrozbě bombou evakuována rozsáhlá bazilika Pia X.

Slavné mariánské poutní místo leží 40 km jihovýchodně od města Pau na úpatí Pyrenejí. Podle katolíků se zde o svátku Nanebevzetí v roce 1858 zjevila Bernadetě Soubirousové Panna Marie.

Dnes se v Lurdech konala mše na oslavu Nanebevzetí Panny Marie, odpoledne a večer má být ještě procesí a další mše. Svátek připadá v katolické církvi na 15. srpen. V Lurdech patří tento den k nerušnějším.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat