Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pumový útok v Pákistánu zabil členy ochranky lékařů

Příbuzní a ochranka odnáší rakve s mrtvými po pumovém útoku v pákistánsko-afghánském pohraničí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní a ochranka odnáší rakve s mrtvými po pumovém útoku v pákistánsko-afghánském pohraničí. | foto: Reuters

ISLÁMÁBÁD Dvojí pumový útok na severozápadě Pákistánu usmrtil nejméně 12 členů pákistánského bezpečnostního doprovodu lékařského týmu, který očkuje proti dětské obrně. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly agentury AFP a AP.

Útok, při němž explodovaly podomácku vyrobené nálože, zasáhl konvoje ochranné jednotky na kmenovém území Chajbar, které je jedním z hlavních působišť fundamentalistů z hnutí Taliban v pákistánsko-afghánském pohraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury AP byly exploze dvě. První bomba zasáhla policejní eskortu v místní vesnici a usmrtila šest policistů. O několik minut později další bomba na silnici zasáhla policejní vozidla, jež byla vyslána pro oběti prvního útoku. Zemřelo dalších šest policistů. Při útocích bylo také 20 lidí zraněno. Všichni členové očkovacího týmu jsou však údajně v pořádku.

Identifikace mrtvých po pumovém útoku území Chajbar, které je jedním z hlavních působišť fundamentalistů z hnutí Taliban v pákistánsko-afghánském pohraničí.

Identifikace mrtvých po pumovém útoku území Chajbar, které je jedním z hlavních působišť fundamentalistů z hnutí Taliban v pákistánsko-afghánském pohraničí.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil, ale očkovací týmy jsou podle AP v Pákistánu často terčem útoků islamistů. Ti tvrdí, že očkovací kampaně jsou ve skutečnosti nástrojem špionáže a že vakcinace sterilizuje chlapce.

Pákistánský Taliban ohlásil jednoměsíční příměří

V sobotu pákistánský Taliban ohlásil jednoměsíční příměří, které má usnadnit další mírová jednání s vládou. Nejvyšší vedení fundamentalistického hnutí vydalo příslušné pokyny svým jednotlivým součástem, informoval mluvčí pákistánského Talibanu Šahidulláh Šahíd v prohlášení, které e-mailem rozeslal médiím.

Pákistánská vláda v posledních dnech prováděla vzdušné údery na úkryty radikálů na severozápadě země. Následovaly poté, co byly přerušeny předchozí mírové rozhovory, protože Taliban se přiznal k odpovědnosti za zabití 23 příslušníků polovojenských jednotek na severozápadě země.

Pákistánský Taliban se léta snažil svrhnout vládu a nastolit v zemi islamistický režim. Útoky radikálů si vyžádaly desetitisíce obětí na životech.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...