8. srpna 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Pusinky z Provence.‘ Feministky chtějí konec prodeje sexistických pohledů ve Francii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Velké pusy z Roussillonu, stojí na pohledu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velké pusy z Roussillonu, stojí na pohledu. | foto: Twitter.com

NICE/PRAHA Francouzská feministická asociace Solidární ženy požaduje ukončení prodeje všech produktů, které považuje za degradující. Mezi takové podle feministek spadají i sexistické pohledy, které jsou tradičním prodejním artiklem na všech místech Francie.

„Velkou pusu z Rousillonu“, nebo „Pusinky z Provence“ jsou tradiční nápisy na francouzských pohledech, které můžete zakoupit prakticky kdekoli v zemi. Společně s těmito slogany se na pohlednicích objevují i spoře oděné dámy zády k objektivu, aby byly dobře vidět jejich křivky.

Většina Francouzů by je poslala svým přátelům, protože je považují za „sexy a humorné“. Dámy z feministické organizace Solidární ženy však tento názor nesdílí. Podle prohlášení asociace jsou takové pohlednice „sexistické, často pornografické a ponižující“. Obrázky prý vnucují „stereotyp ženy jako objektu, zkonzumovatelného a odhoditelného s podtextem volnočasové zábavy a odreagování.“

Tento pohled ženy podle feministek zesměšňuje a praktikuje tzv. fatshaming.
Pět kusů ovoce a zeleniny denně a plodný pórek, píše se na pohledu.

Právě proto se pohledy se spoře oděnými ženami dnes feministky pokouší přesvědčit jejich vydavatele, aby je přestali prodávat. „Konkurují kultuře znásilnění, ukazují ženy naprosto v degradované formě a podílejí se na legitimizaci a banalizování násilných činům proti ženám,“ uvedla mluvčí Solidárních žen Carine Delahaieová. Řada Francouzů s feministkami však nesouhlasí.

„I když je to upřímně tupé, patří to k folklóru,“ sdělil deníku le Parisien pařížský designér Julien. „Upřímně tedy nevidím spojitost mezi těmito pohlednicemi a násilnými útoky proti ženám, abych se přiznala. Podle mě není potřeba všechno míchat,“ řekla další z dotázaných.

Řada lidí na sociálních sítích začala pod příspěvky Solidárních žen přidávat pohledy, které zesměšňují muže, nebo jsou sexistické vůči nim. Spolu s nimi se objevují i stovky kritických komentářů. „Kdy naposled byl někdo znásilněn kvůli pohlednici?“ ptá se například uživatel Vincent van Dijk.

mhMartin Hampejs
  • 5Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!