Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pussy Riot mají kuráž, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg obdivuje Pussy Riot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg obdivuje Pussy Riot. | foto: ČTK

PRAHA Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jako první podepsal provizorní zeď na pražském Václavském náměstí, na kterou mohou lidé psát vzkazy vězněným ruským rockerkám ze skupiny Pussy Riot. Šéf diplomacie jim napsal, že je obdivuje.

Stěnu nechali postavit v dolní části náměstí členové sdružení Opona, vydržet by tam měla do středy, sdělili ČTK.

Akci na podporu ruské rockové kapely Pussy Riot odstartoval šéf české diplomacie, když tmavou fixou napsal: "Velice vás obdivuji. Držte se. Rusko získá svou důstojnost a svobodu. Všichni na vás myslíme." Tři příslušnice punk-rockové skupiny Pussy Riot byly v únoru zadrženy při happeningu v hlavním moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele. Se zesilovací aparaturou zapěly před oltářem v jedné z chrámových lodí píseň "Bohorodičko, vyžeň Putina". Prý tak chtěly protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku.

Naděžda Tolokonnikova, uvězněná členka skupiny Pussy Riot

Naděžda Tolokonnikova, uvězněná členka skupiny Pussy Riot

Maria Aljochinová z Pussy Riot mává novinářům.

Maria Aljochinová z Pussy Riot mává novinářům.

Podle Schwarzenberga mají rockerky odvahu, smysl pro humor a kuráž. "Pokouším se je podpořit, poněvadž ty holky jsou opravdu báječné, já je opravdu obdivuji. Je dobré upozornit ruské politiky, že někoho zavřít kvůli představení je v dnešní době opravdu poněkud mylné," řekl ČTK ministr. Po jeho odjezdu přicházeli ke zdi další lidé a postupně přibývaly nápisy v češtině, angličtině a ruštině.

ČTĚTE TAKÉ:

Happening pořádá obecně prospěšná společnost Opona v rámci takzvaného Týdne svobody, trvat by měl do středy. "Snažíme se vždy jednou ročně upozornit na některá témata, pro letošek jsme si vybrali svobodu slova, a protože ve středu začíná proces s členkami Pussy Riot, tak pro jejich podporu jsme postavili zeď na vzkazy. Trochu tím i vzpomínáme na pražskou Lennonovu zeď, která byla za komunistické totality místem svobodného projevu," řekl Marek Vocel ze společnosti Opona.

Jekatěrina Samucevičová, Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová jsou umístěny v moskevské věznici, kde jim byla vazba prodloužena nejméně do 24.

Pussy Riot předtím, než byly tři z nich zadrženy

Pussy Riot předtím, než byly tři z nich zadrženy

června. Budou obviněny z předem naplánovaného výtržnictví spáchaného organizovanou skupinou z důvodů náboženské nenávisti. Hrozí jim až sedm let vězení. V České republice se na jejich podporu konalo už několik akcí jako koncerty, pochody a protestní setkání před ruským konzulátem v Praze.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!