Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin a Lukašenko se prý dohodli na zlepšení vztahů. Jednali hodinu po útoku

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko | foto: Reuters

PETROHRAD Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v Petrohradě jednal přes pět hodin se svým běloruským partnerem Alexandrem Lukašenkem. Po jednání, které začalo necelou hodinu po krvavém teroristickém útoku v petrohradském metru, mezi oběma státníky prý žádné spory nezůstaly. Obě země se složitě dohadují o cenách plynu a o vzájemném obchodu.

Oba státníci útok v metru důrazně odsoudili a vyjádřili soustrast pozůstalým. Vyjádřili také přesvědčení, že pachatel či pachatelé budou dopadeni a potrestáni. Běloruské bezpečnostní orgány budou prý při vyšetřování ruským kolegům pomáhat.

Hlavní pozornost nicméně oba státníci věnovali zhoršeným rusko-běloruským vztahům, které v poslední době poznamenaly zejména neshody v ceně ruských energetických surovin a problémy s dovozem běloruské zemědělské produkce.

Výhrady k ceně ruské ropy a plynu dává Bělorusko najevo už od začátku loňského roku, kdy označilo cenu, kterou požaduje Rusko, za neudržitelnou a začalo Moskvě platit méně. Rusko reagovalo pozastavením vývozu ropy.

Tento spor byl podle Putina v pondělí nejen vyřešen, ale obě strany se dohodly i na energetické spolupráci až do roku 2020. Sporné názory na ceny plynu budou podle šéfa Kremlu urovnány během deseti dnů. Do počátku příštího roku mají být vypracována pravidla „jednotného plynového trhu“. Dodávky ruské ropy budou v plném objemu obnoveny.

Moskva a Minsk se rovněž ocitly na hranici roztržky ohledně dovozu běloruské zemědělské produkce. Rusko prakticky od vyhlášení západních sankcí v roce 2014 obviňuje Bělorusko, že přes jeho území do Ruska proniká západní ovoce a zelenina, které jsou v Rusku vystaveny protisankcím. Moskva rovněž obviňuje běloruské pěstitele, že jejich produkce odporuje ruským normám.

I tyto výtky podle Putina po pondělním jednání přestaly platit. Rusko vyšle do běloruských podniků experty, kteří problémy s údajně nedostatečnou kvalitou odstraní.

Normalizaci vztahů na společné tiskové konferenci potvrdil i Lukašenko. „K pondělnímu dni žádné neřešené problémy nezůstaly. Během deseti dnů naše vlády všechno dohodnou a ekonomika se vrátí do normálního režimu. Je samozřejmě špatné, že problémy nižší úrovně musejí řešit prezidenti,“ posteskl si běloruský vůdce.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...