17. října 2014 10:04, aktualizováno  14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin a Porošenko spolu posnídali, na řešení krize se však neshodli

Vladimir Putin (vlevo) a Petro Porošenko. Uprostřed italský premiér Matteo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin (vlevo) a Petro Porošenko. Uprostřed italský premiér Matteo... | foto: ČTK

MILÁN Jednání v Miláně o urovnání krize na východě Ukrajiny řešení nepřinesla, řekl novinářům předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Jeho slova potvrdila německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž debaty státníků o řešení kritické situace na Ukrajině zatím neslibují kýžený průlom.

„Politické řešení ukrajinské krize nemáme,“ řekl unijní prezident o rozhovorech šesti evropských státníků, kteří se dopoledne pokoušeli dospět k dohodě během půldruhahodinových debat. Jejich jednání nyní pokračuje v jednom z milánských hotelů za účasti vedoucích představitelů Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie.

Putin posnídal s Porošenkem

V Miláně se poprvé od konce srpna sešel ukrajinský prezident Petro Porošenko se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Pracovní snídaně, na níž spolu hlavy protagonistů ukrajinské krize jednaly, se kromě Porošenka a Putina účastnili hostitel milánského euroasijského summitu Matteo Renzi, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a britský ministerský předseda David Cameron. Evropskou unii na jednání zastupoval předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Barroso.

Van Rompuy navzdory absenci pokroku považuje milánská jednání za pozitivní. Shoda podle něj panuje v názorech na potřebu posílit zastavení palby, na němž se povstalci s Kyjevem dohodli počátkem září. „Klíčovým slovem je realizace, tedy naplnění minských dohod o příměří,“ poznamenal unijní prezident.

Putin: Nechceme nové Podněstří

Ruský prezident Vladimir Putin podle Barrosa ubezpečil evropské partnery, že Moskva nemá zájem na vytvoření „nového Podněstří“ na východě Ukrajiny. Šéf Kremlu měl na mysli separatistickou ruskojazyčnou enklávu, která s vydatnou finanční a vojenskou podporou Moskvy přežívá na moldavském území při hranicích s Ukrajinou.

Podle Barrosa jsou kromě příměří krajně důležité i další dvě otázky - monitorování situace na rusko-ukrajinských hranicích a průběh mimořádných parlamentních voleb, které na Ukrajině budou 26. října.

PSALI JSME:

Vladimir Putin v noci jednal také s Angelou Merkelovou. Ta byla v hodnocení milánských rozhovorů poměrně příkrá. „Dosud vůbec žádný průlom nevidím,“ konstatovala kancléřka. „Pokračujeme v jednání. V některých drobnostech bylo pokroku dosaženo, ale hlavním problémem zůstává pokračující porušování ukrajinské územní celistvosti,“ dodala Merkelová.

Putin v noci jednal s Merkelovou a podle kremelského mluvčího Noční rozhovor Merkelové s Putinem podle mluvčího Kremlu potvrdil „vážné rozpory“ ohledně příčin vzniku ukrajinské krize a odpovědnosti za následné krveprolití. Detailně prý ruský prezident s německou kancléřkou hovořil o dodávkách ruského plynu do Evropy.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě po schůzce s Merkelovou, která skončila hluboko po půlnoci, se Putin sešel s bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že šlo o setkání „starých přátel“.

Lidovky.cz, ČTK