9. listopadu 2017 9:45, aktualizováno  10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Schůzka Putina a Trumpa ve Vietnamu stále není jistá. Kvůli neshodám o Sýrii a KLDR

Trump se s Putinem setkali už v červenci na summitu G20. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump se s Putinem setkali už v červenci na summitu G20. | foto: Reuters

MOSKVA Zatím stále není jasné, zda se ruský prezident Vladimir Putin sejde na okraj summitu ve Vietnamu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, obě strany ve čtvrtek totiž vydaly protichůdná prohlášení. Poradce Kremlu Jurij Ušakov uvedl, že schůzka se odehraje pravděpodobně v pátek. Šéf americké diplomacie Rex Tillerson však novinářům řekl, že dvoustranné jednání zatím domluveno nebylo.

„V tuto chvíli se snažíme dohodnout přesný čas. (Schůzka) proběhne s největší pravděpodobností 10. listopadu,“ citovala agentura Interfax Ušakova.

Tillerson ve čtvrtek novinářům v Pekingu řekl, že o tom, zda se americko-ruské setkání na nejvyšší úrovni bude konat, se zatím nerozhodlo. Šéf americké diplomacie nyní doprovází Trumpa na jeho asijské cestě. Podle Tillersona není jasné, zda k rozhovoru prezidentů je dostatečný důvod. 

Ministr tím podle agentury AFP narážel na neshody mezi Washingtonem a Moskvou ohledně Sýrie a Ukrajiny.

Ještě v sobotu přitom Trump tvrdil, že se s Putinem setká, poznamenala AFP. „Myslím, že se dohodneme na schůzce s Putinem, ano... Chceme, aby nám Putin pomohl se Severní Koreou,“ řekl americký prezident.

Putin s Trumpem by se mohli sejít na okraj vrcholné schůzky Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), kterou letos pořádá Vietnam. Podle Ušakova by nejspíš jednali o Sýrii, o situaci na Korejském poloostrově a také o vztazích Moskvy a Washingtonu.

Prezidenti se poprvé setkali letos v červenci na summitu G20 v Hamburku. Hovořili spolu tehdy mimo jiné o obviněních, že se Rusko vměšovalo do amerických prezidentských voleb. Shodli se přitom, že se chtějí soustředit na to, aby se vztahy obou zemí zlepšily.

ČTK