Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Prezident Putin jako hrdina, strýček Vova a sportovec

Svět

  6:00
Mnoho nechybělo, a Putinem mohli Rusové platit v supermarketech. Jenže Ruská státní banka nakonec zavrhla ideu dát do oběhu bankovky v hodnotě 10 tisíc rublů s portrétem současného, a nejspíš i budoucího prezidenta Ruské federace, Vladimira Putina. Prý nebývá zvykem vyobrazovat žijící osobnosti. Nejspíš ale nebylo rozhodování o iniciativě, se kterou přišla asociace Avanti, jednoduché. Obdivovatelé prezidenta totiž zaslali návrh na novou podobu desítitisícovky ruské Ústřední bance už v srpnu. Odpovědi se dočkali po vleklých diskusích až nyní.

Socha Vladimira Putina s lyžremi. foto: Скульптура Путина

Přesto, že nejpravděpodobnějším vítězem březnových voleb se zatím v Rusku platit nebude, mnozí politologové už hovoří o zrození kultu Putina v Rusku.

Například v Čeljabinské oblasti v lyžařském areálu Adžigardak byla letos 25. listopadu ustanovena neobyčejná socha Putina třímajícího v rukou lyže. Údajně má jít o výraz vděčnosti: „Díky Vladimiru Vladimirovičovi se u nás staly lyže módní záležitostí,“ vysvětlil poslanec místní rady Alexej Karelin. Sám Putin je totiž vášnivým lyžařem.

Socha v Adžigardaku ale není rozhodně první, která více či méně věrně zobrazuje ruského lídra. Už v roce 2004 se do díla pustil místní sochař z Pskova Valerij Kuzmin, který v roce 2004 ustanovil bustu Putina před dětskou nemocnicí. Protože tak ale učinil bez povolení vedení města, památník musel být odstraněn. Ve stejném roce vytvořil sochu Putina i slavný ruský sochař gruzínského původu Zurab Cereteli. Nabídnul ji Petrohradu, ale dílo nakonec zůstalo součástí muzea Cereteliho v Moskvě.

V roce 2015 byla v obci Agalatovo u Petrohradu odhalena opravdu neobyčejná busta – hlava Putina jako římského imperátora. Mezi nejčerstvější díla patří busta, kterou ustanovili v Novosibirsku 12. června 2015, oficiálně jako poděkování vůdci za připojení Krymu k Rusku. Na jednu z nejpozoruhodnějších soch Putina se ale teprve čeká – v říjnu 2016 zahájil Kongres ruských občin sbírku finančních prostředků, za které bude vytvořen v příštím roce památník Putinovi přímo na Krymu. Již je rozhodnuto, že bude vypodobněn jako kapitán křižníku.

Putin se objevuje i na tričkách, mikinách, čepicích, oblíbená je u turistů vodka Putinka, existuje čokoláda s portrétem prezidenta. V poslední době se ovšem stalo módním trendem Putina nejen tesat do kamene nebo ho tisknout na mikiny, ale o něm i zpívat. Hit poslankyně státní dumy Anny Kuvyčko, která spolu s volgogradskými dětmi pěje píseň o tom, jak všichni půjdou umírat za Vladimira Vladimiroviče, obletěla svět po sociálních sítích. Vrchní velitel strýček Vova se tak stal hrdinou ruské estrády.

Jak se na takové zbožnění politika dívá Kreml? Podle mluvčího ruského lídra Dmitrije Peskova nemůže být o nějakém kultu ani řeči. Jsou to prostě vřelé sympatie a ty může každý vyjadřovat, jak chce.

I když podobné pokusy se v Rusku objevuji od chvíle, kdy Putin usednul v Kremlu, postupně díla, která ho oslavují, zcela ztrácejí vtip a nadhled a jsou mnohem více bojovná, vlastenecká a seriózní. I když výjimky potvrzují pravidlo - už v roce 2001 vznikla píseň, která obsahuje zlověstný verš: „V pustém poli – rakety GRAD, za námi – Putin a Staligrad“.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...