Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin jasně zvítězil. Negratulujte mu, vyzývá západní lídry Kasparov

Svět

  6:05
MOSKVA/PRAHA - Vítězem prezidentských voleb se stal očekávaně dosavadní ruský lídr Vladimir Putin. Kritici však upozorňují na nedemokratičnost voleb. Monitorovací agentury zaznamenaly přes 2 tisíce incidentů, kdy mohlo dojít k pokusům o ovlivnění výsledku. Podle šachisty Garryho Kasparova lídři západních zemí ohrozí definici demokracie, pokud Putinovi pogratulují.

Vladimir Putin se stal již po čtvrté prezidentem Ruska. foto: Reuters

Stovky lidí se i přes silný mráz sešly v Moskvě, aby oslavily očekávané vítězství Vladimira Putina v prezidentských volbách. Náměstí nedaleko Kremlu bylo zaplněné lidmi s transparenty a ruskými vlajkami. Když na pódium vystoupil jejich idol, začali skandovat jeho jméno.

Navalnyj upozorňuje na podvody u prezidentských voleb, Putinovi soupeři mlčí

To, že ve volbách zvítězil dlouholetý ruský vůdce Vladimir Putin a s přehledem obhájil mandát, nepřekvapilo ve světě téměř nikoho. Po sečtení téměř všech volebních lístků má 76,67 procenta odevzdaných hlasů a volilo jej přes 55 milionů Rusů, oznámila ústřední volební komise. 

Ústřední volební komise dále informovala, že volební účast dosáhla 67,4 procenta. To je více než v předchozích prezidentských volbách, kdy přišlo hlasovat 65,25 procenta voličů.

„Je to ten nejnormálnější prezident, nemá alternativu, ani soupeře - a to je...
Putinova popularita se udržovala na stabilně vysoké úrovni, Rusové oceňovali...

Znovuzvolený prezident ale na vysněných 70 na 70 (sedmdesátiprocentní účast a sedmdesátiprocentní vítězství) nedosáhl. A to ani za pomoci nejrůznějších lákadel, třeba v podobě prodeje zboží za mimořádně nízké ceny nebo atrakcí pro děti. U některých volebních místností mohli také lidé dostat jídlo zdarma.

Sčítání bez kontrol

Ruské volby se podle monitorovacích společností neobešly bez abnormalit. Podle americké televize CNN s odkazem na agenturu Golos se  během prezidentské volby vyskytlo přes dva tisíce incidentů, které mohly mít vliv na výsledek voleb.  Státní volební komise však prý nezaznamenala žádná porušení volebních pravidel, která by mohla výsledek voleb ovlivnit.

V mnoha případech volební komise ani neumožnily pozorovatelům sledovat sčítání hlasů. Britská BBC informovala o videích, na kterých jsou vidět členové volebních komisí, jak do volebních uren cpou desítky hlasovacích lístků. Podobná videa z ruských hlasovacích místností se na internetu objevují s železnou pravidelností.

I tyto incidenty ukazují na fakt, že volby v Rusku nejsou stoprocentně demokratické. „Každý státník svobodného světa, který Putinovi popřeje k vítězství ve ‚volbách‘ jen přispívá k jeho globální válce s demokracií. Podryje svůj vlastní status demokraticky zvoleného lídra,“ uvedl v reakci na výsledek voleb přední světový šachista Garry Kasparov,

18.března 2018 v 19:04, příspěvek archivován: 19.března 2018 v 06:16

Every free world leader who congratulates Putin on his "election" is complicit in his global war on democracy. They undermine their own status as freely elected leaders.

Ke znovuzvolení Putinovi dosud gratulovali čínský prezident Si Ťin-pching, bolivijský prezident Evo Morales a venezuelský prezident Nicolás Maduro, informovala agentura TASS.

Navalnyj protestuje

Protestní hlas ihned po ohlášení prvních odhadů výsledků zazněl také od opozičního předáka Alexeje Navalného, kterému ruské úřady neumožnily, aby se volbách utkal s Putinem.

„Jak já (a to nejsem kandidát), tak tisíce lidí po celé zemi (kteří také nejsou kandidáti a většina z nich ani nevolila) celý den hovoříme o porušeních pravidel, vhazování padělaných hlasovacích lístků, podvodech atd. A co naši ‚kandidáti‘? (...) Zaručuji, že ve 21 hodin moskevského času všichni prohlásí: dostali jsme tak málo hlasů, protože to zfalšovali,“ vzkázal voličům Navalnyj.

Podle opozičního listu Novaja gazeta s výsledkem může být spokojen nejen Kreml, ale i opoziční předák Alexej Navalnyj, nepřipuštěný k volbám kvůli rozsudku, kterým byl odsouzen za údajnou krádež. 

„Podařilo se mu udržet si své stoupence, navrhnout jim model účasti v politice (pozorování voleb) a dát aktivní menšině ruských občanů možnost učinit vážnou politickou volbu. Dříve bylo možné nejít k volbám z apatie či lenivosti, ale teď se z toho stalo odvážné protivládní gesto,“ napsal komentátor. 

‚Krym je Rusko,‘ zní z davu. Noc v krymské metropoli Simferopol

Putin má zajištěn mandát do roku 2024, kdy mu bude 71 let. Politickou scénu největší země světa ovládá už 18 let - čtrnáct let byl prezidentem a čtyři roky předsedou ruské vlády. Jeho popularita se udržovala na stabilně vysoké úrovni, Rusové oceňovali stabilitu země, připojení ukrajinského Krymu k Rusku a operace ruské armády v Sýrii.

Na druhém místě se daleko za Putinem umístil kandidát komunistů Pavel Grudinin s 11,8 procenta hlasů a na třetím nacionalista Vladimir Žirinovskij, který získal 5,6 procenta hlasů. Na čtvrtém místě skončila kandidátka liberální opozice Xenija Sobčaková s 1,6 procenta hlasů. Další uchazeči dostali jedno procento a méně.

Prezident se o vládních změnách rozhodne až po inauguraci. Řekl to po oznámení neúplných volebních výsledků na setkání s novináři. Otázku dalších případných mandátů označil za „legrační“. Ústavní změny v této chvíli prý nepřipravuje. „Jen si to spočítejte, copak tady budu sedět do sta let? Ne!“ řekl pobaveně Putin na otázku, zda uvažuje o dalších volbách v roce 2024.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat