2. února 2018 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nepřípustná agitace.‘ Ruská volební komise kritizuje mluvčího Kremlu za podporu Putina

Ruský prezident Vladimir Putin při tiskové konferenci v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin při tiskové konferenci v Moskvě. | foto: Reuters

MOSKVA Šéfka ruské ústřední volební komise v pátek pokárala kremelského mluvčího Dmitrije Peskova za nepřípustnou agitaci ve prospěch prezidenta Vladimira Putina během kampaně před březnovými prezidentskými volbami. Krajně neobvyklý krok doprovodila varováním, že podobné jednání se nesmí opakovat. Putin je ve volbách prakticky jistým vítězem, kandiduje jako nezávislý.

Šéfka ruské ústřední volební komise v pátek pokárala kremelského mluvčího Dmitrije Peskova za nepřípustnou agitaci ve prospěch prezidenta Vladimira Putina během kampaně před březnovými prezidentskými volbami. Krajně neobvyklý krok doprovodila varováním, že podobné jednání se nesmí opakovat. Putin je ve volbách prakticky jistým vítězem, kandiduje jako nezávislý.

Podle předsedkyně komise Elly Pamfilovové se Peskov svého prohřešku dopustil při pondělním setkání s novináři. Jeho problematický výrok neupřesnila, podle dostupných informací ale jde o reakci na dotaz žurnalistů, zda Kreml považuje opozičního vůdce Alexeje Navalného za politickou hrozbu pro hlavu státu. Navalnyj vzhledem k pravomocnému podmíněnému trestu na prezidenta kandidovat nesmí.

Na Putina nikdo nemá, hájí prezidenta Peskov

„Úroveň popularity Vladimira Putina dalece přesahuje ruské hranice. Sotva může někdo pochybovat o tom, že Putin je absolutním vůdcem veřejného mínění, absolutním vůdcem politického Olympu, jemuž v dané etapě sotva může někdo vážně konkurovat,“ odpověděl na dotaz novináře Peskov.

Mluvčí se v pátek za svá slova omluvil a ujistil volební komisi, že se podobných výroků vystříhá. Naznačil nicméně, že si o výtce myslí své. „Spíše než můj osobní názor je ale ve volebním období rozhodující mínění volební komise,“ dodal Peskov.

Okřiknutí vlivného Putinova mluvčího, o němž se občas spekuluje jako o budoucím šéfovi ruské diplomacie, rozčeřilo zatím poklidnou atmosféru ruské volební kampaně. Volební komise sice už zaregistrovala několik desítek stížností na neregulérní boj kandidátů nebo na chyby při shromažďování podpisů na podporu kandidatur, ale v drtivé většině je zamítla. Dnes například odmítla jako neoprávněnou stížnost na nelegální agitaci ve prospěch Putina v Tambovské oblasti jihovýchodně od Moskvy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz