12. dubna 2017 18:37, aktualizováno  20:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tillerson na jednání s Putinem a Lavrovem: Americko-ruské vztahy jsou na nízké úrovni

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Moskva Ruský prezident Vladimir Putin přijal ve středu v Kremlu amerického ministra zahraničí Rexe Tilllersona. Rozhovoru se účastní také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, s nímž Tillerson jednal od středečního dopoledne. Oznámil to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov bez dalších podrobností.

Schůzka podle listu Kommersant trvala jednu hodinu a 40 minut. Hlavními tématy podle

diplomatů měl být konflikt v Sýrii, Afghánistán, konflikt na východě Ukrajiny, reakce na provokativní jednání severokorejského režimu či boj proti terorismu.

Tillerson je v Moskvě od úterka na své první návštěvě v roli ministra zahraničí. Napjatě očekávané jednání s Lavrovem začalo dopoledne. Ruský ministr na úvod vyzval Spojené státy, aby nestavěly Rusko před „lživý výběr - s námi, anebo proti nám“. Moskva by také chtěla poznat „skutečné záměry“ nové americké vlády. Za „zásadní“ označil Lavrov nepřípustnost dalších útoků proti Sýrii.

V očekávání výsledků schůzky výrazně oslabily akcie na moskevské burze, až na letošní minimum, poznamenala agentura Interfax. Experti připsali propad rostoucím geopolitickým rizikům po americkém útoku v Sýrii.

Putin před schůzkou kritizoval Bílý dům za útok v Sýrii

Putin ještě před schůzkou s americkým ministrem v televizním interview kritizoval Bílý dům za útok na syrskou základnu, jakož i spojence USA za to, že útok „odkývali“. Důvěra mezi oběma velmocemi se podle Putina po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nezlepšila, ale zhoršila.

Trump nařídil odpálení raket na syrskou leteckou základnu minulý čtvrtek v reakci na úterní chemický útok, při kterém zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Zatímco ruské, syrské a íránské vedení americký odvetný útok odsoudilo, státy NATO a ostatní američtí spojenci ho podpořili.

Vztahy mezi USA a Ruskem se podle Tillersona musí zlepšit

Vzájemné vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou na nízké úrovni, což mezi dvěma jadernými mocnostmi být nesmí, prohlásil na tiskové konferenci šéf americké diplomacie Rex Tillerson.

„Americko-ruské vztahy jsou na nízké úrovni, doprovází je nedůvěřivost,“ řekl Tillerson. Americký ministr za jednu z překážek rozvoje spolupráce mezi Moskvou a Washingtonem označil situaci na východě Ukrajiny. Dodal, že řešení tamního konfliktu musí vycházet z mírových dohod z Minsku.

Tillerson prohlásil, že USA i Rusko se shodují v tom, že v rámci boje proti terorismu je nutná jednotná a stabilní Sýrie, která nebude zázemím pro radikály. Obě velmoci také souhlasí s názorem, že KLDR se musí vzdát jaderných zbraní.

Lavrov hovořil o lepším pochopení, v pohledu na Asada se neshodl

Rusko je otevřeno nejen k dialogu se Spojenými státy, ale i k reálným krokům - a od USA očekává totéž, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po dvouhodinovém jednání.

„Lépe chápeme jeden druhého,“ řekl šéf ruské diplomacie, který se na úvod schůzky s Tillersonem domáhal odhalení „skutečných záměrů“ nové americké vlády, vysílající „protichůdné“ signály.

Současně připustil, že překonat překážky, ať skutečné či uměle vytvořené, ve vztazích mezi oběma velmocemi vyžaduje úsilí z obou stran, navíc se vyskytují pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci. „To je krátkozraký přístup, na spolupráci Moskvy a Washingtonu vyhrává celý svět,“ zdůraznil.

Putin podle Lavrova vyjádřil připravenost opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií. Moskva tuto dohodu „pozastavila“ po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne.

Oba ministři se před novináři neshodli v pohledu na údajný útok plynem v syrské provincii Idlib, který americká strana připisuje silám syrského prezidenta Bašára Asada. „Neviděli jsme žádné důkazy,“ prohlásil Lavrov a zdůraznil, že je nezbytné incident důkladně a nestranně vyšetřit.

Moskva podle Lavrova „nesází na Asada“

Nýbrž na to, že o budoucnosti země se mají domluvit sami Syřané. Důležité je, aby příští stát byl „demokratický a světský“, až pak se má rozhodovat o osudu jednotlivých představitelů, a to bez tragických následků pro celý národ a stát.

Putin je podle Lavrova ochoten opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech nad Sýrií. OSN má vyšetřit útok plynem v Idlibu.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz