Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

Svět

  7:55aktualizováno  12:41
Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi, uvedla tamní média poté, co šéfa Kremlu jeho hostitel přivítal na letišti v Pchjongjangu. Jednání delegací začalo hodinu poté, následně lídři obou zemí podepsali dohodu o komplexním strategickém partnerství. Podle Putina dohoda předpokládá vzájemnou pomoc obou států v případě agrese proti některému z nich.

Jednání mezi Putinem a Kimem trvalo asi dvě hodiny. Hodinu a půl spolu hovořili za účasti delegací, další půlhodinu pak hovořili mezi čtyřma očima, uvedla agentura Interfax.

Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov podle TASS řekl, že nový dokument nahradí předchozí smlouvy z let 1961, 2000 a 2001. Potřeba nové smlouvy je podle Ušakova dána vývojem geopolitické situace ve světě a v regionu a také změnami, ke kterým v poslední době došlo v bilaterálních vztazích mezi Ruskou federací a KLDR. Nový dokument nemá konfrontační charakter, není namířen proti žádným zemím, ale směřuje k zajištění větší stability v oblasti, dodal.

Dohodu o komplexním strategickém partnerství na summitu v severokorejské metropoli Pchjongjangu podepsali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un. (19. června 2024)

Rusko na základě dohody nevylučuje vojensko-technologickou spolupráci s KLDR, řekl dále ruský prezident. Podle Kima má nicméně dohoda obranný a mírový charakter. „Nepochybně urychlí vytvoření nového multipolárního světa,“ podotkl Kim.

Šéf Kremlu uvedl, že jednání se z velké části soustředila na bezpečnostní a mezinárodní otázky. Již před začátkem rozhovoru Putin ocenil Severní Koreu za její podporu Ruska ve válce proti Ukrajině, která je podle šéfa Kremlu také „bojem proti imperialistické hegemonistické politice Spojených států a jejich satelitů“.

Před začátkem jednání ruské a severokorejské delegace v Pchjongjangu ocenil Kim roli Ruska v tom, co označil za udržování rovnováhy ve světě. Moskvě také vyjádřil plnou podporu a solidaritu v její válce proti Ukrajině.

Nynější vztahy obou zemí podle severokorejského diktátora ani nelze srovnat se vztahy Sovětského svazu a KLDR v minulém století. Kim k tomu poznamenal, že nynější svět je stále komplikovanější a rychle se mění, uvedly agentury s tím, že právě to je podle něj důvodem pro další posílení vzájemných strategických vztahů s Ruskem a jeho nynějším vedením.

„Vítej, Putine“

Putina Kim na letišti v Pchjongjangu osobně přivítal. Agentura Reuters píše, že Kim si s Putinem podal ruku, objali se a pak spolu v limuzíně odjeli k Putinovu hotelu. Šlo o vůz značky Aurus, který šéf Kremlu severokorejskému vůdci letos v zimě daroval k osobnímu využití. Ulice Pchjongjangu byly vyzdobené Putinovými portréty a na dominantě hlavního města, nedokončeném 330metrovém hotelu byl obrovský nápis „Vítej, Putine“.

„Velký dojem dělají změny metropole KLDR za poslední roky. Zanechávají dojem přeměny ve vzhledu Pchjongjangu od mé předchozí návštěvy v roce 2000,“ řekl Putin na úvod jednání podle agentury TASS a vyjádřil naději, že příští schůzka s Kimem se uskuteční v Moskvě.

Severokorejská státní agentura KCNA napsala, že schůzka mezi těmito politiky ukazuje „nezlomnost a odolnost“ přátelství a jednoty mezi Pchjongjangem a Moskvou.

Severokorejsko-ruské vztahy jsou podle ní jako „silná strategická pevnost pro zachování mezinárodní spravedlnosti, míru a bezpečnosti a jako motor pro urychlení budování nového multipolárního světa“.

V ruské delegaci jsou kromě Putina také vicepremiéři Denis Manturov a Alexandr Novak, ministři zahraničí a obrany Sergej Lavrov a Andrej Belousov, prezidentův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov a prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov, ministři zdravotnictví a dopravy Michail Muraško a Roman Starovojt, šéfové železnic a vesmírné agentury Roskosmos Oleg Belozerov a Jurij Borisov, vyjmenoval list Kommersant.

Komplexní partnerství

Šéf Kremlu přijel na první návštěvu KLDR za posledních 24 let se slibem, že s izolovanou komunistickou zemí prohloubí obchodní a bezpečnostní vazby a podpoří ji v jejím odporu proti Spojeným státům.

Washington a jeho spojenci mají podle agentury Reuters obavy, že Rusko by Severní Koreji mohlo pomoci s jejími raketovými a jadernými programy, které má zakázané na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Podle amerických a jihokorejských činitelů Severní Korea dodává Rusku balistické rakety a dělostřelecké granáty, které ruská armáda využívá ve válce na Ukrajině.

Moskva a Pchjongjang to popírají, ale slibují, že posílí vojenskou spolupráci. Očekává se, že Putin s Kimem podepíší dohodu „o komplexním strategickém partnerství“. Ušakov řekl, že se bude týkat bezpečnostních otázek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!