Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin láká Rusy na divoký východ. Rozdává nehostinné hektary na Sibiři

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Počátkem minulého století se to podařilo předsedovi vlády v carském Rusku Petru Stolypinovi – přesídlil za tři roky z evropské části impéria za Ural skoro dva miliony lidí. Nyní se o podobný počin pokouší ruský prezident Vladimir Putin.

Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu Vladimira Putina (ilustrační snímek). foto: Reuters

Hlava Kremlu tento týden podepsala zákon, který umožňuje ruským občanům získat od 1. června 2016 zdarma hektar půdy na člověka na řídce obydlené východní Sibiři. Dálný východ, jak Rusové tuto svou nejvýchodnější část nazývají, má tato iniciativa zachránit před vylidněním.

Očekává se, že o hektar půdy na hlavu se přihlásí tisíce zájemců. Mohou to zkusit jen jednou a na získaném hektaru buď musejí něco pěstovat, chovat, nebo podnikat. Pokud po pěti letech prokážou, že s darovanou půdou dobře hospodaří, budou mít možnost si ji koupit nebo pronajmout za výhodných podmínek. Ale už ne zadarmo.

Nehostinný hektar

Nevýhodou je, že Jakutsko, Sachalin, Chabarovský, Amurský či Magadanský kraj nebo Čukotka, kde je půda k mání, jsou oblasti krajně nehostinné. Přesto podle loňských sociologických průzkumů bylo asi 20 procent Rusů ochotno sem kvůli pozemku odjet.

Nakonec se ale zřejmě k odvážnému kroku odhodlá mnohem méně lidí. Přesto i nezávislí ekonomové hodnotí iniciativu jako jednu z těch lepších. Kritizují ale, že jeden hektar je příliš málo. Podle šéfa ekonomického institutu Ruské akademie věd Leonida Vardomského není jeden hektar pro bohaté oligarchy nic, pro chudé je to zase moc, neboť jim bude chybět základní kapitál, aby vůbec s něčím začali.

Sibiřské lesy
Zákaznice obchodu v sibiřském Krasnojarsku váží pytlík pohanky.

Navíc při podrobnějším čtení zákona vyjde najevo, že nabízené pozemky se nacházejí v osamělých lokalitách – nesmějí být blíž než 10 kilometrů od malých měst, a blíže než 20 kilometrů od velkých.

Na samotě, bez spojení se světem

Čtyřčlenná rodina z evropské části Ruska, která by získala čtyři hektary, se tak ocitne prakticky na samotě, často bez elektřiny, plynu, spojení se světem. Podle Vardomského je vzhledem k nepříznivé demografické situaci nemyslitelné, aby se z evropské části na východ přestěhovalo 5–7 milionů lidí, což by bylo zapotřebí. Lze prý počítat maximálně s 200 tisíci.

Od rozpadu Sovětského svazu se ze Sibiře vystěhovaly dva miliony lidí. Na jejich místa se tlačí z jihu Číňané. I oni jsou pravděpodobně důvodem, proč se prezident Putin snaží, aby ekonomickou krizí zdeptaní Rusové vyrazili hledat nové perspektivy. Podobně, jako je kdysi hledali Evropané v Americe.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...