Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
6. května 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin láká Rusy na divoký východ. Rozdává nehostinné hektary na Sibiři

Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Počátkem minulého století se to podařilo předsedovi vlády v carském Rusku Petru Stolypinovi – přesídlil za tři roky z evropské části impéria za Ural skoro dva miliony lidí. Nyní se o podobný počin pokouší ruský prezident Vladimir Putin.

Hlava Kremlu tento týden podepsala zákon, který umožňuje ruským občanům získat od 1. června 2016 zdarma hektar půdy na člověka na řídce obydlené východní Sibiři. Dálný východ, jak Rusové tuto svou nejvýchodnější část nazývají, má tato iniciativa zachránit před vylidněním.

Očekává se, že o hektar půdy na hlavu se přihlásí tisíce zájemců. Mohou to zkusit jen jednou a na získaném hektaru buď musejí něco pěstovat, chovat, nebo podnikat. Pokud po pěti letech prokážou, že s darovanou půdou dobře hospodaří, budou mít možnost si ji koupit nebo pronajmout za výhodných podmínek. Ale už ne zadarmo.

Nehostinný hektar

Nevýhodou je, že Jakutsko, Sachalin, Chabarovský, Amurský či Magadanský kraj nebo Čukotka, kde je půda k mání, jsou oblasti krajně nehostinné. Přesto podle loňských sociologických průzkumů bylo asi 20 procent Rusů ochotno sem kvůli pozemku odjet.

Nakonec se ale zřejmě k odvážnému kroku odhodlá mnohem méně lidí. Přesto i nezávislí ekonomové hodnotí iniciativu jako jednu z těch lepších. Kritizují ale, že jeden hektar je příliš málo. Podle šéfa ekonomického institutu Ruské akademie věd Leonida Vardomského není jeden hektar pro bohaté oligarchy nic, pro chudé je to zase moc, neboť jim bude chybět základní kapitál, aby vůbec s něčím začali.

Sibiřské lesy
Zákaznice obchodu v sibiřském Krasnojarsku váží pytlík pohanky.

Navíc při podrobnějším čtení zákona vyjde najevo, že nabízené pozemky se nacházejí v osamělých lokalitách – nesmějí být blíž než 10 kilometrů od malých měst, a blíže než 20 kilometrů od velkých.

Na samotě, bez spojení se světem

Čtyřčlenná rodina z evropské části Ruska, která by získala čtyři hektary, se tak ocitne prakticky na samotě, často bez elektřiny, plynu, spojení se světem. Podle Vardomského je vzhledem k nepříznivé demografické situaci nemyslitelné, aby se z evropské části na východ přestěhovalo 5–7 milionů lidí, což by bylo zapotřebí. Lze prý počítat maximálně s 200 tisíci.

Od rozpadu Sovětského svazu se ze Sibiře vystěhovaly dva miliony lidí. Na jejich místa se tlačí z jihu Číňané. I oni jsou pravděpodobně důvodem, proč se prezident Putin snaží, aby ekonomickou krizí zdeptaní Rusové vyrazili hledat nové perspektivy. Podobně, jako je kdysi hledali Evropané v Americe.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.