28. dubna 2016 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin měl za zpožděný start rakety Sojuz potrestat špičky kosmického programu

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: AP

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin přísně pokáral šéfy ruského kosmického programu za odložený první start na kosmodromu Vostočnyj. Napsal to ve čtvrtek ruský list Kommersant. Trestu podle něj neušel ani vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě za kosmonautiku odpovídá.

Raketa Sojuz 2.1 měla z Vostočného jako první vesmírný aparát odletět v noci na středu SELČ, ale start byl na poslední chvíli o 24 hodin odložen. Podle posledních informací automatické zastavení přípravných operací způsobil signál o závadě palivového ventilu nosné rakety. Ventil byl ale údajně v pořádku, vadný byl kabel, který vyslal mylný signál o poruše.

Putin podle Kommersantu tuto skutečnost označil za lajdáctví. Důtku dostal Rogozin a přísnou důtku šéf kosmické agentury Roskosmos Igor Komarov. Potrestán byl i šéf podniku, který vadný kabel na kosmodrom dodal. Na druhý pokus raketa v noci na dnešek SELČ odletěla a Putin přítomné šéfy kosmického programu pochválil.

Start se podle dnešních zpráv přesto neobešel bez problémů. Roskosmos oznámil, že bylo zaznamenáno dvacet drobnějších poruch. Poškozena byla podle agentury Interfax i startovací rampa.

Po dnešním premiérovém startu by měl mít kosmodrom delší pauzu - s dalším startem se podle Komarova počítá až v roce 2017 a s plným provozem o rok později. Do konce letošního roku budou podle Rogozina všechny nedostavěné objekty kosmodromu dokončeny a začne druhá etapa výstavby, jež má trvat do roku 2021. Jejím hlavním obsahem bude vybudování odpalovací rampy pro těžké nosné rakety Angara.

ČTK