20. února 2019 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin k národu: Budete se mít lépe už letos. Prioritou teď je podpora rodin

Ruský prezident Vladimír Putin pronáší projev k federálnímu shromáždění o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin pronáší projev k federálnímu shromáždění o... | foto: ČTK

Moskva Ruský prezident Putin ve středu pronesl tradiční projev k federálnímu shromáždění o současném stavu země. Hovořil o sociální podpoře státu rodinám a znevýhodněným, zmínil zvýhodnění hypoték či daňových úlev podle zásady: více dětí, méně daní.

V poselství o stavu země slíbil Rusům změny k lepšímu v jejich životě, a to v nejbližší době, již letos. Na rozvoj země podle jeho slov stát vynaloží obří částky, „které jsme si nepůjčili, ale vydělali prací milionů lidí“.

„Rusko nesmí opakovat chyby minulých desetiletí a vyčkávat na příchod komunismu. Změny v rozvoji země a v životě lidí k lepšímu jsou nutné již teď,“ řekl Putin. Hned v úvodu upozornil, že jeho vystoupení se bude soustředit na vnitropolitickou problematiku. „Rusko se musí posouvat jen kupředu,“ zdůraznil.

Více dětí, méně daní a hospodářský růst

Kvůli klesající porodnosti prezident ohlásil nová opatření na podporu rodin, včetně daňových úlev podle zásady „více dětí znamená méně daní“. Rodiny s třemi a více dětmi dostanou jednorázovou finanční pomoc k částečnému splacení hypoték. Putin očekává, že tohoto programu využije až 600 tisíc rodin.

Do roku 2024 chce Rusko dosáhnout pozitivního růstu po překonání aktuálního poklesu, který je podle Putina důsledkem masivní ztráty životů během druhé světové války a ekonomického strádání po pádu Sovětského svazu. 

Změny k lepšímu Putin sliboval v řadě oblastí, od dostupnosti zdravotní péče až po zpracování komunálních odpadů. Ohlášená opatření si ve státních rozpočtech v příštích letech vyžádají desítky miliard až biliony rublů. Klíč k úspěchu proto podle šéfa Kremlu leží ve zvýšení hospodářského růstu.

Zmírnění chudoby, podpora školství a kultury

Stát chce také nadále bojovat proti nezaměstnanosti a chudobě. „Stát musí pomáhat lidem dostat se z tíživé situace,“ řekl šéf Kremlu. V Rusku stále žije 19 milionů obyvatel pod hranicí chudoby, oproti původním 40 milionů jde o posun, ale stále je to příliš mnoho, uvedl.

Prezident hovořil také o inovacích ve školství včetně podpory učitelů v regionech a podpoře kulturního života, kdy stát plánuje vybudovat speciální kulturní střediska i v regionech. Poptávka po bohatém kulturním životě je zvláště v regionech vysoká.

„Od prezidenta se čekalo, že promluví o lidech, a také to udělal. Vždyť obliba klesá,“ poznamenal server Newsru.com v narážce na výsledky průzkumů veřejného mínění, svědčící o klesající popularitě hlavy státu, zvolené loni v březnu na již čtvrté období. 

Putin pohrozil USA a Západu odvetou za případné ohrožení

Vladimir Putin ve středu také varoval Spojené státy před rozmístěním nových jaderných střel v Evropě po odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Ruská odpověď by podle Putina byla nejen zrcadlová, ale i asymetrická.

Znamená to, že ruské zbraně by tedy byly schopny zasáhnout nejen místa dislokace amerických zbraní v Evropě, ale i „centrum rozhodování“ v samotných USA. 

„Ať si USA spočítají rychlost a dolet našich (nových) zbraní. Ať nejprve počítají a až pak rozhodují o hrozbách na naši adresu,“ doporučil ruský prezident. Zároveň zdůraznil, že Rusko nechce konfrontaci a že pro svůj stabilní a dlouhodobý rozvoj potřebuje mír.

Američané od smlouvy INF uzavřené v roce 1987 na sklonku studené války odstoupili počátkem měsíce, čímž začala běžet půlroční lhůta, během níž se dá o osudu smlouvy ještě jednat. Vzápětí po jednostranném americkém kroku ohlásil Putin, že od smlouvy odstupuje i Rusko.

Nebudeme bušit na zavřené dveře

„Jsme připraveni na rozhovory o odzbrojení, ale bušit na zavřené dveře dál nebudeme. Počkáme si, až naši partneři dozrají k rovnoprávnému jednání,“ prohlásil na adresu Washingtonu a obecně Západu.

„Rusko nikoho neohrožuje. Naše kroky v obraně mají odvetný, a tedy obranný charakter,“ zdůraznil Putin poté, co popsal úspěšný vývoj nových zbraní.

ČTK, vkrVeronika Krejčí

Najdete na Lidovky.cz