7. května 2018 18:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin na inauguraci upoutal i novou limuzínou, stála prý miliardy

Putin přijel na svou inauguraci v nové luxusní limuzíně Kortež. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin přijel na svou inauguraci v nové luxusní limuzíně Kortež. | foto: Reuters

Moskva  Vladimir Putin, který se v pondělí oficiálně stal počtvrté ruským prezidentem, přijel na inauguraci v moskevském Kremlu novou ruskou limuzínou projektu Kortež (česky průvod, kolona). Vývoj nového automobilu stál více než 12 miliard rublů (asi čtyři miliardy Kč), uvedl hospodářský list Vedomosti.

Projekt Kortež podle deníku počítá se vznikem „celé rodiny“ reprezentativních vozidel na shodném podvozku, konkrétně s limuzínou, sedanem a velkoprostorovým vozem.

Před šesti lety se Putin vezl moskevskými ulicemi do Kremlu v opancéřované limuzíně Mercedes. Tentokrát k přesunu ze své pracovny v jednom kremelském paláci na slavnost v druhém paláci použil limuzínu Kortež s poznávací značkou ?776??77. „Tímto způsobem ujel asi 200 metrů,“ poznamenal server Lenta.ru.

Hosté v Kremlu toto gesto podle zpravodaje agentury RIA Novosti přijali s ovacemi.

Vozy Kortež budou stát dvakrát více, než měly

Limuzína o délce 6,62 metru a dvoumetrové šíři je podle tisku vybavena přeplňovaným osmiválcovým motorem o výkonu téměř 600 koní (testuje se prý i varianta o výkonu 800 koní).

Putinův autopark se i tak stal terčem vtípků na sociálních sítích. Na nich se také objevila informace, že stejnou poznávací značku donedávna nosila i 20 let stará, zrezivělá volha.

Ceny vozů Kortež mají podle ministra průmyslu Denise Manturova začínat na cenovce „více než deset milionů“ rublů (asi 3,4 milionu Kč), což je podle agentury Interfax skoro dvojnásobek oproti původně slibované ceně. Sériové vozy budou podle ministra „nejméně o pětinu“ levnější než vozy Rolls-Royce a Bentley, ale současně budou dražší než „základní“ mercedeska nejvyšší třídy S. Ministerstvo později uvedlo, že ruské limuzíny se budou prodávat pod značkou Aurus a budou vystaveny na letošním moskevském autosalonu. Předběžné objednávky se mají podle Manturova přijímat od konce srpna.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG CNC S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz