Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin nařídil zahájit v úterý stahování ruských sil ze Sýrie

Svět

  18:53aktualizováno  21:23
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil zahájit v úterý 15. března stahování hlavních ruských sil ze Sýrie, protože podle něj svůj základní úkol splnily. Podle agentury TASS to šéf státu řekl při setkání s ministry zahraničí Sergejem Lavrovem a obrany Sergejem Šojguem. Jednotky v Tartúsu a Hmímímu mají ale zůstat.

Setkání Vladimira Putina s ministry zahraničí Sergejem Lavrovem (vlevo) a obrany Sergejem Šojguem. foto: Reuters

„Myslím, že úkoly uložené ministerstvu obrany byly zcela splněny. Proto nařizuji zahájit od zítřka (úterý) stahování hlavní části našeho vojenského uskupení ze Syrské arabské republiky,“ citoval TASS z Putinova prohlášení.

Podle šéfa Kremlu ale dál mají „v dosavadním režimu fungovat ruské body“ v Tartúsu, kde je námořní základna, a v Hmímímu, kde se nachází letecká základna. Část vojáků, kteří v Sýrii zůstanou, bude mít za úkol kontrolovat dodržování příměří, dodal prezident, který je z titulu funkce hlavy státu zároveň vrchním velitelem ruských ozbrojených sil.

Podle různých odhadů má Rusko v Sýrii asi 4000 mužů a asi 80 letadel a vrtulníků.

Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova Putin zahájení odsunu ruských sil předem projednal a dohodl se syrským prezidentem Bašárem Asadem. „O všem, co prezident řekl, byli informováni naši syrští kolegové a vše bylo dohodnuto s prezidentem Asadem,“ sdělil novinářům. Podle agentury Reuters Asad krok odsouhlasil telefonicky a hlavy obou států se shodly, že je v souladu s „ukončováním válečného stavu i se situací v zemi“.

Vladimir Putin s ministrem obrany Sergejem Šojguem.
Putin v moskevském Kremlu jedná s ministrem zahraničí Lavrovem.

„O všem, co prezident řekl, byli informováni naši syrští kolegové a vše bylo dohodnutu s prezidentem Asadem,“ řekl novinářům.

Zároveň sdělil, že Putin s Asadem mluvili telefonicky dnes na žádost ruské strany. Na dotaz jednoho z novinářů upřesnil, že tématem rozhovoru nebyl budoucí osud syrského prezidenta. Asadův odchod je jedním z hlavních požadavků syrské opozice.

Ministr obrany Šojgu podle agentury TASS Putinovi řekl, že ruské jednotky v Sýrii zlikvidovaly přes 2000 "banditů“ pocházejících z Ruska, včetně 17 polních velitelů. Od 30. září podle něj ruské letectvo provedlo přes 9000 letů a byly provedeny údery velmi přesnými zbraněmi na vzdálenost více než půldruhého tisíce kilometrů.

Putin: dobrý impuls pro proces jednání

Zahájení odsunu ruských sil ze Sýrie má být podle Putina „dobrým impulsem pro proces jednání syrských politických sil“. „Doufám, že dnešní rozhodnutí bude dobrým signálem pro všechny strany konfliktu,“ uvedl ruský prezident.

Rusko se zapojilo do bojů loni na konci září. Ruská letadla bombardovala údajné pozice povstalců na severozápadě a východě Sýrie. Podle Kremlu se ruské útoky zaměřují na různé teroristické skupiny. Intervence má údajně pomáhat syrské vládě v boji proti teroristům. Jeho vstup do syrského občanské války naklonil rovnováhu ve prospěch syrské vlády.

V Ženevě v pondělí začalo další kolo mírových rozhovorů o Sýrii.

Autor: