24. dubna 2019 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin neblahopřál Zelenskému ke zvolení. Bude s ním jednat podle jeho slov a činů, řekl mluvčí Kremlu

Nově zvolený ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. | foto: Reuters

Moskva/Kyjev Ruský prezident Vladimir Putin bude budovat vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou v závislosti na slovech a činech nového prezidenta Volodymyra Zelenského. Novinářům to ve středu v Moskvě řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Zelenskyj v neděli v prezidentských volbách na hlavu porazil obhajujícího prezidenta Petra Porošenka, ruské vedení zatím změny v Kyjevě nekomentovalo. Putin Zelenskému ke zvolení neblahopřál.

„Jako člověk, který určuje zahraniční politiku ruského státu včetně politiky vůči Ukrajině, bude ruský prezident v každém případě budovat své vztahy s ukrajinským vedením právě na základě konkrétních slov a činů (Zelenského),“ řekl Peskov.

Podle lvovského televizního kanálu ZIK radí budoucímu ukrajinskému prezidentovi jeho poradci, aby nejednal s Putinem přímo, ale přes západní prostředníky. Armádní expert Ivan Aparšyn, považovaný za možného budoucího ministra obrany, doporučuje využít v jednání s Kremlem zprostředkovatelských služeb Spojených států a Británie. Zelenskyj by rovněž podle Aparšyna neměl zasednout k přímým rozhovorům se zástupci separatistických „lidových republik“ na východě Ukrajiny.

„Nemůžeme jednat na dvoustranné bázi s Ruskou federací, protože tak bychom problémy nevyřešili. A nikdy nepodpořím návrh, aby nový ukrajinský prezident zasedl k jednacímu stolu s takzvanými lidovými republikami,“ řekl ukrajinský expert televizi. Zelenskyj má podle něj vůli řešit válku na Donbasu, ale pouze za podmínek výhodných pro Ukrajinu.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.