20. května 2019 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin neplánuje setkání se Zelenským. Svému ukrajinskému protějšku ani nepoblahopřál

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: ČTK

MOSKVA/KYJEV Ruský prezident Vladimir Putin nemá v plánu žádný kontakt s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Agentuře TASS to v pondělí řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Z jeho slov vyplynulo, že Putin nehodlá Zelenskému k uvedení do funkce ani blahopřát, stejně jako mu negratulovat po dubnovém volebním vítězství.

„Prezident Putin bude blahopřát prezidentu Zelenskému po prvních úspěších při urovnání vnitřního konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny a rovněž při prvních úspěších při normalizaci rusko-ukrajinských vztahů,“ citoval TASS Peskova. Jaké úspěchy by to měly být, mluvčí neupřesnil. Když Zelenskyj v dubnu s převahou vyhrál prezidentské volby, byl Putin jedním z mála evropských státníků, kteří mu nezaslali gratulaci.

Kyjev po ruské anexi Krymu v roce 2014 a po donbaské vzpouře postupně s Moskvou přerušil prakticky veškeré styky a jejich obnovení podmiňuje vrácením obsazených území, mezi která řadí i separatistickou část Donbasu. Ve stejném duchu se v pondělním inauguračním projevu vyjádřil i Zelenskyj. Putin se kontaktům s odcházejícím prezidentem Petrem Porošenkem spíš vyhýbal, několikrát si telefonovali a osobní setkání omezovali na občasné kontakty na okraj mezinárodních konferencí.

Podporu nového ukrajinského prezidenta v pondělí naopak vyjádřil vedoucí delegace USA na Zelenského inauguraci, ministr energetiky Rick Perry. Z Bílého domu prý přivezl „jasné poselství“ o tom, že Spojené státy stojí pevně za ukrajinským národem. Projev, který nový ukrajinský prezident pronesl z tribuny kyjevského parlamentu, Perry označil za „velmi silný a pro budoucnost Ukrajiny velmi významný“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz