Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin ocenil profesionalitu rozvědky GRU, obviňovanou z útoku v Salisbury. Podle expertů šlo o zfušovanou akci

Svět

  17:31
Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vysoce ocenil profesionalitu ruské vojenské rozvědky (Hlavní správa generálního štábu armády - GU). Tato rozvědka, na Západě stále označovaná starou zkratkou GRU, je přitom důvodně podezřelá z vražedného útoku v Británii na bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

Prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

Skripalovi byli letos v březnu v Salisbury na jihu Anglie terčem útoku bojovou toxickou látkou novičok. Oba otravu naštěstí přežili. Londýn pachatele vražedného pokusu identifikoval jako dva agenty ruské vojenské rozvědky. Investigativní novináři zjistili jejich pravou totožnost a potvrdili, že jde o pracovníky GU.

Řada expertů i média tuto akci, včetně nepovedené snahy o její utajení a o zakrytí agentů, označily za zfušovanou.

„Jako vrchní velitel rozhodně znám vaše jedinečné možnosti, včetně provádění speciálních operací,“ prohlásil v pátek podle agentury TASS Putin na shromáždění v Moskvě u příležitosti 100. výročí, jež nynější ruská vojenská rozvědka slaví.

Ruslan Boshirov je druhým z obviněných v případu novičok.
Alexander Petrov, obviněný z pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje...

„Jsem přesvědčen o vaší profesionalitě, osobní odvaze a rozhodnosti, o tom, že každý z vás udělá všechno pro Rusko a náš lid,“ zdůraznil prezident.

Podle agentury TASS se rovněž vyslovil pro návrat k označení armádní rozvědky jako Hlavní zpravodajská správa generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace (GRU).

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat