16. října 2016 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin odpovědnost za kyberútoky odmítá. S USA chce po prezidentských volbách navázat spolupráci

Vladimir Putin - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin - ilustrační snímek | foto: Reuters

PANADŽÍ Rusko nestojí za hackerskými útoky na portály americké Demokratické strany a ani nemá zájem ovlivňovat nadcházející volby ve Spojených státech. V neděli to na okraj končícího summitu zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky, prohlásil v Indii ruský prezident Vladimir Putin.

Televize NBC News s odvoláním na nejmenovaného představitele amerických tajných služeb uvedla, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracka Obamy připravuje možnost odvetného kybernetického útoku proti Rusku. Putin v dnešním komentáři řekl, že Moskva o žádnou konfrontaci s Washingtonem nestojí a že příprava odvetného úderu znamená, že USA poprvé na vysoké úrovni přiznaly, že se kybernetickými útoky samy zabývají.

Putin doufá, že po listopadových prezidentských volbách v USA se vztahy obou velmocí zlepší. Osobně je připraven jednat s jakoukoli novou hlavou státu, která bude mít zájem o spolupráci s Ruskem. Zmíněná obvinění Ruska z hackerských útoků pak považuje za předvolební rétoriku Bílého domu a snahu Obamovy administrativy odvést pozornost od vlastních problémů.

Hackeři v dubnu napadli servery Demokratické strany, v červenci těsně před nominačním sjezdem strany pak server WikiLeaks zveřejnil 20.000 ukradených e-mailů demokratických předáků. Část publikovaných dokumentů naznačovala, že vedení demokratů v primárkách preferovalo nynější oficiální kandidátku Hillary Clintonovou před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Prozrazení vyvolalo ve straně skandál.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 37 000 Kč