Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin: Útoky proti civilistům jsou neomluvitelné

Ruský prezident Putin pokládá kytici na místo, kde explodoval trojelbusu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Putin pokládá kytici na místo, kde explodoval trojelbusu. | foto: ČTK

VOLGOGRAD Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ráno přiletěl do Volgogradu, kde po poradě se zástupci ruských silových resortů o boji proti terorismu navštívil zraněné oběti nedávných útoků sebevražedných atentátníků. O Putinově nečekané návštěvě informovala ruská média.

"Ohavnost zločinů, které zde, ve Volgogradu, byly spáchány, nevyžaduje další komentáře. Ať by zločinci své počínání zdůvodňovali čímkoli, neexistuje omluva pro jejich činy namířené proti civilistům a zejména proti ženám a dětem," prohlásil Putin na úvod porady, jejíž zahájení mohli sledovat novináři.

Selhání speciálních jednotek

Prezident zároveň podle agentury Interfax zdůraznil, že zatímco ruské speciální jednotky při svých operacích dělají maximum, aby zajistily bezpečnost především civilistů a obzvláště dětí a žen, při počínání atentátníků ve Volgogradu tomu bylo právě naopak.

Volgogradské porady s Putinem se mimo jiné zúčastnili šéfové ruské kontrarozvědky (FSB) a ministerstva vnitra Alexandr Bortnikov a Vladimir Kolokolcev, náčelníci regionálních volgogradských úřadoven FSB a ministerstva vnitra a také ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová.

ČTĚTE VÍCE:

Cestou do jedné z nemocnic, ve kterých jsou hospitalizováni lidé zranění při atentátech, šéf státu položil kytici rudých růží na místě, kde v pondělí explodoval trolejbus a kde už leží množství květin, hraček a zapálených svíček.

"Lidé ve Volgogradu jsou silní duchem a nenechají se jen tak zlomit," prohlásila podle ruské televize v nemocnici jedna z pacientek, když jí prezident přál brzké uzdravení.

Vladimír Putin navštívil nemocnice, ve kterých jsou hospitalizováni zranění při atentátech.

Nedělní odpálení bomby na volgogradském vlakovém nádraží a pondělní obdobný sebevražedný atentát v jednom z městských trolejbusů si vyžádaly 34 životů. Ze stovky zraněných se ještě více než 60 léčí v nemocnicích ve Volgogradu a v Moskvě.

K útokům se stále nikdo nepřihlásil

K útokům se dosud nikdo nepřihlásil. Média je připisují severokavkazským povstalcům, jejichž vůdce již v létě vyzval k útokům proti zimní olympiádě. Ta se uskuteční v únoru v jihoruském Soči, zhruba 650 kilometrů od místa nejnovějších teroristických násilností.

Putin do Volgogoradu nečekaně přiletěl z dálnovýchodního Chabarovska, kde v úterý na závěr roku 2013 v novoročním poselství zdůraznil, že Rusko povede tvrdý a důsledný boj s teroristy až do jejich naprostého zničení.

V milionovém Volgogradu panují podle agentury AP přísná bezpečností opatření. Do města dorazily policejní posily, úřady zrušily plánovaná novoroční shromáždění a až do čtvrtka byla uzavřena všechna volgogradská kina. Policie podnikla sérii razií a zadržela řadu lidí mimo jiné pro různé správní prohřešky, nebylo však oznámeno zatčení nikoho, kdo by byl podezříván z účasti na atentátech.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....