14. března 2014 19:31, aktualizováno  19:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin počká na krymské referendum, pak se rozhodne, řekl Lavrov

Putin počká na krymské referendum, pak se rozhodne, řekl Lavrov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin počká na krymské referendum, pak se rozhodne, řekl Lavrov | foto: ČTK

LONDÝN Ruský prezident Vladimir Putin neudělá žádné rozhodnutí kolem Ukrajiny před referendem na Krymu. Uvedl to americký ministr zahraničí John Kerry s odvoláním na svého ruského kolegu Sergeje Lavrova, se kterým jednal o Ukrajině v Londýně.

Po dlouhých diskusích dal Sergej Lavrov jasně najevo, že prezident Putin není připraven učinit žádné rozhodnutí kolem Ukrajiny dříve, než se uskuteční referendum na Krymu, řekl Kerry po jednáních, která trvala šest hodin.

Zdůraznil, že Spojené státy výsledky referenda neuznají. Podle ukrajinské ústavy by referendum musel povolit parlament v Kyjevě, řekl. Uvedl také, že v dané situaci by Moskva měla objasnit rozmístění svých jednotek u hranic s Ukrajinou. Spojené státy to "hluboce znepokojuje", dodal.

"Bude to mít důsledky," řekl Obama

Americký prezident Barack Obama ve Washingtonu vyjádřil naději, že stále doufá v diplomatické řešení celé krize. "Ale Spojené státy a Evropa jsou jednotné v tom, že když bude ukrajinská suverenita nadále porušována, bude to mít důsledky," dodal Obama.

Kerry několikrát zopakoval, že Spojené státy nechtějí ohrožovat a zpochybňovat legitimní ruské zájmy. S Lavrovem prý nadále zůstanou v kontaktu - nejen kvůli Ukrajině, ale také kvůli dalším záležitostem, jako je Sýrie a Írán.

Po dlouhých diskusích dal Sergej Lavrov jasně najevo, že prezident Putin není připraven učinit žádné rozhodnutí kolem Ukrajiny dříve, než se uskuteční referendum na Krymu, řekl Kerry po jednáních, která trvala šest hodin.

V souvislosti s Lavrovovým tvrzením, že Moskva bude respektovat výsledky referenda, Kerry řekl, že je může respektovat různými způsoby. Nemusí to prý být nezbytně anexe Krymu. Zopakoval ale, že když Rusko "nenajde cestu, jak změnit kurz", bude to mít pro Moskvu důsledky.

"A pokud Rusko podnikne kroky, které zvýší napětí nebo ohrozí ukrajinský lid, tak to bude vyžadovat ještě větší reakci a bude to mít důsledky," řekl Kerry.

Generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že vývoj na Ukrajině sleduje s "velkými obavami". "Takzvané" referendum na Krymu by porušovalo ukrajinskou ústavu a mezinárodní právo a nebude mít "politickou legitimitu", uvedl Rasmussen v prohlášení.

Lidovky.cz, ČTK