Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin stvrdil anexi Krymu, Ukrajině se otevírá náruč EU

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ratifikace v horní parlamentní komoře a podpis prezidenta Vladimira Putina ukončily ústavní proceduru připojení Krymu k Ruské federaci. Podpis krymsko-ruské smlouvy doprovodil šéf Kremlu prohlášením, že Rusko by se mělo prozatím zdržet reakcí na protiruské sankce Spojených států a Evropské unie vyhlášené ve čtvrtek.

Dopad sankcí chtějí Američané posílit vojenským cvičením v Polsku, do něhož se má podle amerických diplomatů zapojit i Česko; české zdroje to zatím nepotvrdily. Ukrajina dnes v Bruselu podepsala s lídry EU politickou část asociační dohody.

Pátečním podpisem politických článků smlouvy o přidružení a oznámením vojenských manévrů v Polsku Západ znovu připomněl Kremlu své negativní stanovisko ke krymské anexi, které ve čtvrtek podpořilo i rozšíření seznamu jmenovitých protiruských sankcí. Putin na kroky USA a EU reagoval s překvapivou zdrženlivostí. Moskva by na sankce Západu neměla prozatím reagovat, odvetné kroky by podle Putina neměly zatím vyvolat ani ukrajinské plány na zrušení bezvízového styku s Ruskem.

ČTĚTE TAKÉ:

Z ruského pohledu se dnes připojení Krymu k Rusku stalo hotovou věcí. Po ratifikaci ve Státní dumě a Radě federace příslušné dokumenty podepsal i Putin a v Moskvě a krymských městech už připravují slavnostní dělostřelecké salvy. Bez reakce Kremlu zůstala výzva generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který z Kyjeva vyzval k přímému dialogu Ukrajiny s Ruskem.

Ekonomické zápolení

Zápas se nyní podle ruských médií přesune na hospodářské bojiště. Ruské akcie v pátek po rozšíření západních sankcí prudce oslabily a agentury Fitch a Standard & Poor's zhoršily výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska ze stabilního na negativní. Do boje za záchranu ruské banky Rossija, vystavené americkým sankcím, se dala ruská centrální banka a osobně Putin. Otevře si tam prý účet, kam si nechá posílat prezidentský plat.

Podle ruského ministra financí by sankce západních zemí mohly zvýšit výpůjční náklady Ruska a zvýšit výnosy ruských dluhopisů. Pokud budou nepříznivé podmínky na trhu pokračovat, mohlo by Rusko podle ministra Antona Siluanova zrušit své letošní plány na půjčky v zahraničí a snížit emise domácího dluhu.

V srdcích a vědomí Rusů je Krym nedílnou součástí Ruska a navždy jí bude, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

V srdcích a vědomí Rusů je Krym nedílnou součástí Ruska a navždy jí bude, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Rusko dnes oznámilo zrušení slevy na plyn, kterou poskytlo Ukrajině výměnou za používání vojenské základny v Sevastopolu. Podle premiéra Dmitrije Medveděva by Ukrajina měla Rusku v této souvislosti vrátit 11 miliard dolarů. Celkově prý Kyjev Moskvě dluží ještě o pět miliard dolarů víc. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu novinářům řekl, že zdvojnásobením ceny Rusko trestá Ukrajinu za její evropskou volbu.

Západ se bojí

Západní Evropa má z hospodářské války s Ruskem obavu. Podle německých expertů by se po uvalení ekonomických sankcí dostaly do ohrožení statisíce pracovních míst v německých firmách, které s Ruskem obchodují. Zástupci průmyslu se také obávají, že v dlouhodobém horizontu by se Rusko mohlo začít při vývozu surovin víc orientovat na Čínu než na Evropu.

Německo se přesto rozhodlo zrušit všechny projekty vojenské spolupráce s Ruskem, které byly naplánované do konce dubna. Ministerstvo hospodářství navíc upozornilo, že v současnosti nebude povolovat německým firmám vývoz zbrojní techniky do Ruska. O rozhodnutí Francie pozastavit vojenskou spolupráci s Ruskem informoval i francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Krok se podle něj bude týkat společných vojenských cvičení.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...