Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin vyhrál v prvním kole a překonal Brežněva. Pusťme se do velké práce, prohlásil

Vladimir Putin obhájil svoji pozici a na dalších šest let bude prezidentem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin obhájil svoji pozici a na dalších šest let bude prezidentem... | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin má po sečtení poloviny volebních lístků na svém kontě 75 procent hlasů. Oznámila to v Moskvě ústřední volební komise. Za Putinem s velkým odstupem následuje komunistický kandidát Pavel Grudinin se 13,4 procenta hlasů, třetí je nacionalista Vladimir Žirinovskij s 6,2 hlasů.

Při minulých volbách v roce 2012 pro Putina hlasovalo 63,6 procenta Rusů s volebním právem. Opozice upozornila na četné podvody a nesrovnalosti při hlasování, z nichž část připustila i volební komise.

Putin má tak podle všeho zajištěn mandát do roku 2024, kdy mu bude 71 let. Politickou scénu největší země světa ovládá už 18 let - čtrnáct let byl prezidentem a čtyři roky předsedou ruské vlády. Jeho popularita se udržovala na stabilně vysoké úrovni, Rusové oceňovali stabilitu země, připojení ukrajinského Krymu k Rusku a operace ruské armády v Sýrii.

Délkou faktického vládnutí již překonal letitého sovětského vůdce Leonida Brežněva, déle se u kormidla moci udržel v moderních ruských dějinách jen komunistický diktátor Josif Stalin.

Ve svém projevu vyzval občany k jednotě

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli večer na mítinku v Moskvě poděkoval za podporu a úspěšný volební výsledek, který mu zaručil dalších šest let v nejvyšším kremelském úřadě. Shromáždění v centru metropole bylo věnováno výročí anexe Krymu, vyznělo nicméně jako masová oslava Putinova přesvědčivého vítězství.

Ve velké podpoře, které se mu od voličů dostalo, je patrné uznání všeho, čeho bylo ve „velmi složitých podmínkách“ v minulosti dosaženo, řekl Putin v krátkém projevu. „Je velice důležité zachovat jednotu, abychom se mohli posunout kupředu. Budeme myslet na budoucnost naší veliké vlasti a našich dětí. Jsme odsouzeni k úspěchu! Pusťme se do velké práce ve jménu Ruska,“ vyzval prezident nadšený dav svých příznivců.

„Jste náš tým a já jsem členem vašeho týmu. Všichni, kdo dnes hlasovali, jsou členy našeho všenárodního týmu,“ prohlásil ruský vůdce. „Čeká nás další úspěch, musíme udržet jednotu,“ řekl a přítomné strhl ke skandování „Rusko, Rusko“.

„Copak tady budu do sta let?“

Putin se o vládních změnách rozhodne až po inauguraci. Řekl to po oznámení neúplných volebních výsledků na setkání s novináři. Otázku dalších případných mandátů označil za „legrační“. Ústavní změny v této chvíli prý nepřipravuje. „Jen si to spočítejte, copak tady budu sedět do sta let? Ne!“ řekl pobaveně Putin na otázku, zda uvažuje o dalších volbách v roce 2024.

„Pokud jde o předsedu vlády a vládu jako takovou, samozřejmě o tom přemýšlím. Fakticky bylo možné o tom uvažovat od dnešního dne, po oznámení výsledků voleb. Veškeré změny ale budou oznámeny až po inauguraci,“ řekl staronový prezident novinářům.

Ruští komentátoři považují za pravděpodobné, že nynější premiér a Putinův dlouholetý souputník Dmitrij Medveděv svůj premiérský post opustí. Za kandidáty bývají označováni renomovaný ekonom Alexej Kudrin, moskevský starosta Sergej Sobjanin nebo Putinův kancléř Anton Vajno.

Prezidentské volby se v Rusku konaly v den čtvrtého výročí násilného připojení ukrajinského Krymu, které velká část Rusů považuje za hlavní dosavadní vrchol osmnáctileté Putinovy éry. Podle ruských komentátorů byl termín zvolen záměrně, aby mobilizoval občany k co největší volební účasti.

Jsme tu kvůli Putinovi

Na Manéžním náměstí u Kremlu se navzdory desetistupňovému mrazu a tlačenici u bezpečnostních rámů shromáždily tisíce lidí, kteří se při čekání na Putina zahřívali kolébáním do rytmu, podupáváním, tancem i skandováním „Silný prezident, silné Rusko!“. Náladu zvyšovaly vystoupení armádního pěveckého sboru Alexandrovců, souborů lidové hudby a hvězd ruského popu, včetně populárního rapera s uměleckým jménem Timoti či dětské hvězdy Jaroslavy.

„Je nás 146 milionů, hovoříme spolu 40 jazyky, dnes jsme hlasovali a řekli, co chceme. Vybrali jsme si budoucnost naší velké země,“ znělo od moderátorů ze scény. „Jsem rád, že jsme zvolili Vladimira Putina, a to na výročí připojení Krymu. Urrááá. Vítězství!“ zvolal jeden z hostů na podiu, režisér a herec Fjodor Bondarčuk, syn slavného režiséra Sergeje Bondarčuka.

„Jsem tu kvůli Putinovi, kvůli němu jsme sem přišli,“ řekla jedna z účastnic. „Je to ten nejnormálnější prezident, nemá alternativu, ani soupeře - a to je dobře. Je to borec,“ dodala další prezidentova moskevská obdivovatelka, zatímco vousáč, který fanynky doprovázel, si mumlal, že „konkurence by měla být“.

Podle moskevské policie přišlo na mítink více než 35.000 lidí. Už po hodině ale hodně lidí začalo kvůli silnému mrazu odcházet, aniž by se Putina dočkali.

Na přesná čísla o účasti se čekalo

V Moskvě podle údajů volební komise Putin dostal 72 procent, v Petrohradě 79 procent a na Krymu dokonce 92 procent hlasů. V Čečensku, jemuž vládne Putinův oddaný stoupenec Ramzan Kadyrov, hlasovalo pro dosavadního prezidenta 93 procent voličů.

O účasti hlasujících zatím nebyly přesnější informace. Hodinu před uzavřením volebních místností, kdy se hlasovalo už jen v nejzápadnější Kaliningradské oblasti, ohlásila volební komise účast 60 procent. Kreml očekával účast kolem 70 procent, ale agentura RIA Novosti odhaduje nanejvýš 65 procent. Ukazatel nižší, než se čekalo, přičítá mrazivému počasí v evropské části země.

V Krasnodarském kraji na jihu Ruska ale k urnám přišlo přes 90 procent a na Urale a v Povolží se účast pohybovala kolem 70 procent. Armáda se k urnám podle agentury TASS dostavila jako jeden muž: k urnám přišlo 98 procent příslušníků ozbrojených sil a členů jejich rodin. V minulých volbách k volebním urnám přišlo 65,3 procenta oprávněných voličů.

Ruští otužilci na fotografii s ruskou vlajkou ukazují, jak oslavují den ruských...
Lidé mohou volit i na ruské ambasádě v Londýně.

Na druhém místě se podle průzkumu daleko za Putinem umístil kandidát komunistů Pavel Grudinin s 11,2 procenta a na třetím nacionalista Vladimir Žirinovskij s 6,7 procenta hlasů. Na čtvrtém by měla být kandidátka liberální opozice Xenija Sobčaková s 2,5 procenta. Nejviditelnější Putinův soupeř, protikorupční bloger Alexej Navalnyj, do voleb zasáhnout nemohl kvůli problematickému odsouzení za údajnou krádež.

Sobčaková, jejíž kandidaturu řada opozičních politiků odmítla jako faktickou pomoc kremelské propagandě o údajné demokratičnosti voleb, dosáhla zřejmě lepšího výsledku, než skeptici očekávali. Po oznámení odhadů novinářům řekla, že hodlá Putina požádat o rozhovor, který by se měl týkat propuštění ruských politických vězňů.

Žádná porušení volebních pravidel, která by mohla výsledek voleb ovlivnit, volební komise nezaznamenala.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...