Putin tento měsíc na zasedání ekonomického fóra ve Vladivostoku tvrdil, že Moskva oproti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi upřednostňuje Harrisovou a jako jeden z důvodů uvedl její „nakažlivý“ smích.
I proto se spekulovalo o tom, že svou poznámku o podpoře americké viceprezidentky nemyslel vážně. „Byl to vtip,“ poznamenal Lavrov, podle něhož má Putin dobrý smysl pro humor a často žertuje.
Lavrov také řekl, že nevidí žádné dlouhodobé rozdíly v postoji Ruska k nynějším nebo předchozím volbám v USA, protože tam vládne pověstný „deep state“. Jestli i toto tvrzení bylo myšlené jako žert, šéf ruské diplomacie neuvedl, každopádně pro ně ale nepředložil žádné důkazy.
Podle této konspirační teorie je „hluboký stát“ (anglicky deep state) před zraky veřejnosti skrytou sítí členů federální vlády, tajných služeb, armády či průmyslu, která prosazuje vlastní zájmy a de facto rozhoduje o směřování USA, a to bez ohledu na vůli lidí a mimo jakoukoliv demokratickou kontrolu.
Představitelé Ruska jsou na americké prezidentské volby opakovaně dotazováni kvůli možné změně postoje Washingtonu k podpoře Ukrajiny, pokud zvítězí Trump, a také kvůli americkým obavám, že se Rusko listopadové hlasování pokusí ovlivnit.
Putin, kvůli jehož setrvání ve funkci se měnila ruská ústava, takové snahy opakovaně odmítl a tento měsíc řekl, že Rusko bude respektovat vůli amerického lidu.