19. ledna 2018 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin podstoupil tříkrálové koupání, venku bylo podle Kremlu minus šest stupňů

Prezident Putin v ledové vodě na tříkrálové koupání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Putin v ledové vodě na tříkrálové koupání. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin se v noci na dnešek ponořil do ledové vody Seligerského jezera, aby vzdal hold svátku Zjevení Páně, slaveného v Rusku podle pravoslavného kalendáře s třináctidenním zpožděním za příchodem Tří králů jinde v Evropě. Tradice má připomínat pokřtění Ježíše Krista v řece Jordánu.

Podle Kremlu se teplota u ledové díry vysekané pro hlavu státu pohybovala kolem šesti stupňů pod nulou.

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova podstupuje Putin tříkrálovou koupel každoročně, ale tentokrát to bylo poprvé za přítomnosti novinářů. 

Představení podle ruských médií nepochybně souviselo s březnovými prezidentskými volbami, v nichž je stávající prezident vysokým favoritem. Kampaň, které se ujala hlavní vládní strana Jednotné Rusko, má především přilákat voliče k hlasovacím urnám.

Prezident Putin leze z ledové vody.

Prezident Putin leze z ledové vody.

Ruské pravoslaví hlásá, že voda je v období tříkrálových svátků čistá a svatá a má léčivé účinky. Rituální koupel je v tomto období v zemi masovou záležitostí, v Moskvě dnes dokonce kvůli polonahým nadšencům posílili veřejnou dopravu. 

Podle průzkumu agentury VCIOM se letos ke koupání odhodlá každý sedmý Rus. Překážkou prý nejsou ani kruté mrazy, které se na Sibiři pohybují kolem 30 stupňů.

Po celém Rusku na rituál dohlížely posílené policejní hlídky, příslušníci Národní gardy, kozáci a dobrovolníci. Pětašedesátiletý Putin vstoupil do Seligerského jezera po bohoslužbě v nedalekém mužském klášteře, který leží zhruba na půli cesty mezi Petrohradem a Moskvou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz