Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin povolil v Soči demonstrace, ale jen v určených zónách

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: ČTK

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin zmírnil omezení, které v dějišti zimní olympiády v Soči zapovídalo do března jakékoli demonstrace. Podle agentury Reuters bude nyní možné pořádat protesty v určených zónách. Původní zákaz kritizovali obhájci lidských práv jako neústavní.

"Shromáždění, manifestace, demonstrace a pochody, které nejsou přímo spojeny s olympijskými a paralympijskými hrami, se mohou od 7. ledna do 21. března konat... výhradně po souhlasu místních bezpečnostních úřadů," oznámil v sobotu Kreml.

Putin v této věci v pátek doplnil příslušný bezpečnostní dekret. Podle Reuters je to z Putinovy strany další krok, který má před nadcházejícím sportovním svátkem vylepšit obraz Ruska.

Populistické gesto?

Vstřícným gestem už byla nedávná amnestie, díky které se dostali na svobodu zadržovaní aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace, které Moskva stíhala za protest proti těžbě ropy v Arktidě. Věznici opustil také někdejší nejbohatší rus a bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, stejně jako dvě členky ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová.

ČTĚTE TAKÉ:

Trnem v oku organizacím hájícím lidská práva a usilujícím o rovnoprávnost homosexuálů zůstává zákon zakazující propagaci "nepatřičných vztahů". Putin již opakovaně prohlásil, že účastníci olympiády nebudou stíháni za gesta či projevy, které mohou být považovány za propagaci homosexuality. Zároveň dal ale najevo, že žádné pochody gayů a leseb během her nepřipustí.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...