Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin přijal v Moskvě Kissingera. Ten varoval před vzdalováním Ruska od Západu

Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin přijal ve čtvrtek v Moskvě bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera. Podle agentury Reuters to oznámil Kreml, aniž upřesnil, o čem jednali. Kissinger je dodnes vlivný poradce a nedávno se sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Kreml pouze uvedl, že Kissinger přijel do Ruska na výroční expertní fórum Primakov Readings nazvané po bývalém ruském premiérovi.

Minulý měsíc se Kissinger sešel s Trumpem. Ten se má poprvé osobně setkat s Putinem příští týden na okraj summitu G20 v německém Hamburku.

Kontakty mezi Ruskem a Spojenými státy jsou ostře sledovány nejpozději od doby, kdy americké zpravodajské služby prohlásily, že Moskva zasahovala do loňských prezidentských voleb v USA s cílem napomoci zvolení Trumpa.

Ruští činitelé jsou podle Reuters zklamaní z nedostatku dialogu na vysoké úrovni mezi Moskvou a Trumpovou vládou. Ta podle nich nedokázala s Ruskem účinně řešit důležité otázky. Trump je prý svázán domácí opozicí, která jej může snadno napadnout, pokud by učinil vstřícné kroky vůči Moskvě, jak o nich uvažoval v předvolební kampani. Vztahy mezi Ruskem a USA jsou napjaté zejména kvůli odlišným postojům k řešení konfliktů na Ukrajině a v Sýrii.

Kissinger varoval před vzalováním Ruska od západních sousedů

Kissinger před třemi dny na konferenci v Londýně varoval před pokračujícím vzdalováním Ruska od jeho západních sousedů. Zároveň ale vyjádřil názor, že Putin nakonec bude usilovat o spolupráci s nimi. Jeho pohled na mezinárodní politiku prý ale připomíná nacionalistické autoritářství v Evropě 30. let minulého století.

Politik a politolog Kissinger, kterému je už 94 let, je stále velmi uznávaným zahraničněpolitickým expertem. Šéfem diplomacie USA byl v letech 1973 až 1977. Jako poradce prezidenta Richarda Nixona vytvořil soukromý komunikační kanál s tehdejším sovětským velvyslancem ve Washingtonu Anatolijem Dobryninem. Podle historiků tak přispěl k uvolnění během studené války.

Kissingerovi, jenž je nositelem Nobelovy ceny míru i Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, přezdívali Machiavelli kvůli jeho oblibě „realpolitiky“. Někteří mu vytýkali i porušování lidských práv, jehož se měl dopouštět podporou diktátorů, kteří vyhovovali americkým zájmům. Podle části levicových kruhů tak patří Kissinger před soud.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...