Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin přiletěl do Slovinska kvůli sankcím, přitom zhoršil dopravu na dálnicích

Svět

  17:50aktualizováno  22:23
LUBLAŇ - Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl v sobotu do Slovinska a způsobil tím nemalé dopravní problémy rekreantům mířícím na dovolenou k Jadranu. I když je jeho návštěva označovaná jako neformální, místní opozice i západní pozorovatelé ji považují za další test šéfa Kremlu ohledně jednoty Evropské unie.
Vladimir Putin na oslavách Dne Ruska

Vladimir Putin na oslavách Dne Ruska foto: Reuters

Zejména pokud jde o sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Média od ruského prezidenta očekávala, že během pobytu ve Slovinsku pronese nějaké významnější prohlášení, Putin se však podle agentury DPA omezil na nezávazné, obecné výroky.

Po večeři na zámku Brdo s prezidentem Borutem Pahorem a premiérem Mirem Cerarem odletěl Putin zpět do Ruska.

Návštěvu zahájil uctěním památky tří stovek ruských zajatců z první světové války, které před sto lety zavalila lavina, když budovali horskou silnici. V pravoslavném dřevěném kostele postaveném v průsmyku Vršič 1600 metrů nad mořem, kde se neštěstí odehrálo, se také setkal se svým hostitelem, prezidentem Borutem Pahorem.

Při této příležitosti ocenil přátelství národů obou zemí. Zopakoval také, že Rusko je připraveno pomoci posílit bezpečnost ve světě. Je připraveno „ke spolupráci při posilování vzájemného porozumění, důvěry a bezpečnosti v Evropě a ve světě“.

S Pahorem pak znovu hovořil na zámku Brdo nedaleko města Kranj. Podle agentury AP řekl, že se jejich rozhovor týkal „vzájemných ekonomických projektů důležitých pro obě země“.

Malé Slovinsko, z něhož pochází manželka amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa Melania, udržuje s Moskvou přes zmíněné obchodní sankce nadále přátelské vztahy. Rusko je největším obchodním partnerem této bývalé jugoslávské republiky mimo EU, ale kvůli sankcím jejich obchodní výměna klesla o 30 procent.

Putinovu cestu Lublaň označuje za striktně neformální, nicméně slovinští činitelé uvedli, že se během ní bude hovořit o ekonomických a bilaterálních vztazích.

Putin má v sobotu ještě v plánu odhalit nový vojenský památník na centrálním hřbitově v Lublani.

Jeho pobyt ve Slovinsku provázejí přísná bezpečnostní opatření, s nimiž souvisejí i uzávěry na některých komunikacích. Od rána je kvůli jeho přejezdům průběžně uzavírána především dálnice A2 včetně tunelu Karavanky na slovinsko-rakouském pomezí. Na rakouských dálnicích se kvůli tomu vytvořily mnohakilometrové fronty aut.

Autor: