17. února 2015 21:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin prý v Budapešti uctil sovětské vojáky. Porušil tím zákony

Ruský prezident Vladimír Putin při jednání s maďarským premiérem Viktorem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin při jednání s maďarským premiérem Viktorem... | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Kontroverze v Maďarsku vyvolalo gesto ruského prezidenta Vladimira Putina, když při své úterní návštěvě Budapešti údajně položil věnec u pomníku sovětským vojákům, kteří přišli o život během potlačování protikomunistického povstání v roce 1956.

Píše o tom maďarský portál politics.hu, podle kterého ale s Putinem na hřbitov směli jen ruští novináři. Také záběry, které by dokumentovaly Putinovo zastavení u pomníku k roku 1956, nejsou k dispozici.

Vladimir Putin krátce po svém příletu do Budapešti zamířil na hřbitov, kde je pohřbeno více než 7000 sovětských vojáků, z nichž většina padla během druhé světové války. U nedávno obnoveného pomníku údajně také uctil památku vojáků, kteří, jak se píše na obelisku, „obětovali své životy za svobodu Maďarů během kontrarevoluce v říjnu 1956“.

Portál 444.hu tvrdí, že tento nápis porušuje maďarskou ústavu, kterou vypracovala vláda současného konzervativního premiéra Viktora Orbána, Putinova hostitele. Podle ní maďarská svoboda „vykvetla z revoluce v roce 1956“. Putinovo gesto údajně také porušuje zákon, který říká, že každému, kdo „se pokouší popírat, zpochybňovat nebo schvalovat genocidu a další zločiny proti lidskosti spáchané komunistickým režimem“ hrozí až tři roky vězení.

Během útoku Rudé armády proti maďarskému povstání za uvolnění poměrů v říjnu 1956 zemřelo nejméně 2700 Maďarů a 669 sovětských vojáků, zraněno bylo přes 30.000 lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz