Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putinova obliba stoupá, vyhraje prý už v prvním kole

Svět

  11:26aktualizováno  11:40
MOSKVA - Popularita Vladimira Putina, hlavního favorita březnových prezidentských voleb v Rusku, tři týdny před hlasováním stoupá. Podle ruského střediska pro průzkum veřejného mínění VCIOM má dosavadní premiér podporu 53 procent voličů a zvítězí hned v prvním kole.

Vladimir Putin foto: Reuters

Putin zastával funkcí šéfa Kremlu už v letech 2000 až 2008 a v minulých čtyřech letech vykonával úřad ministerského předsedy. Jeho očekávaný návrat na prezidentský post spojuje liberální a levicová opozice s obavami ze stagnace a totálního ovládnutí politické scény.

Vážného protikandidáta podle průzkumu VCIOM Putin ve volbách nemá. Na druhém místě je šéf komunistů Gennadij Zjuganov s 10,3 procenta hlasů. Vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij je třetí s 8,2 procenta a liberální kandidát Michail Prochorov je na čtvrtém místě se 4,6 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Putin je podle sociologů nejpopulárnější mezi obyvateli menších ruských měst, ale i mezi majetnějšími Rusy. Jeho obliba dlouhodobě stoupá, koncem ledna by mu hlas odevzdalo 51,5 procenta voličů, o měsíc dříve 48 procent.

Průzkum rovněž naznačil, že lze očekávat poměrně vysokou volební účast: k hlasovacím urnám se chce dostavit údajně přes 90 procent dotázaných.

Putinův důvěrník: V Rusku máme civilizovanou korupci

Rusko se po bouřlivé privatizaci z 90. let vrátilo k "civilizované korupci" běžné po celém světě. Ruským novinářům to řekl Stanislav Govoruchin, šéf Putinova volebního štábu.

"Korupci nevynalezl Putin, existovala už v carském Rusku," prohlásil Govoruchin, jehož dnes citoval ruský list Trud. "Ani v devadesátých letech korupce nebyla, zato bylo bezbřehé rozkrádání, otevřená loupež. Kradlo se po miliardách, celé podniky, celá odvětví. Dnes jsme se vrátili k normální, civilizované korupci, které existuje v Číně, v Itálii i v Americe," řekl a dodal, že za bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina nebyla v Rusku korupce vůbec žádná.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat