1. května 2013 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První máj v Rusku. Putin rozdal staronové tituly "hrdina práce"

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin při prvomájových oslavách poprvé udělil staronové tituly "hrdina práce". Nově zřízené ocenění nápadně připomíná někdejší tituly "hrdina socialistické práce", které byly známy nejen v bývalém Sovětském svazu, ale i v dalších zemích východního komunistického bloku, včetně Československa.

V Rusku se dnes v souvislosti se Svátkem práce koná řada akcí. Jen v Moskvě jich je nahlášeno 19. Nejmohutnější z nich nepochybně bude již skončený prvomájový průvod pořádaný Federací nezávislých odborů, kterého se podle sdělení městských úřadů, citovaného agenturou ITAR-TASS, zúčastnilo kolem 90.000 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejznámější mezi prvními pěti nositeli titulu "hrdina práce" je význačný ruský dirigent Valerij Gergijev. Zlaté vyznamenání vážící 15,25 gramu dostali v Petrohradu podle sdělení Kremlu také neurochirurg, soustružník, zemědělský mechanizátor a řidič těžebních a výkopových strojů.

"Podpora tradic"

Kritici Putinovi již delší dobu vyčítají, že chce ruský stát přetvořit podle vzoru Sovětského svazu. Titul "hrdina socialistické práce" pochází z dob diktátora Josifa Stalina a byl udělován věrným soudruhům. Prezident dnes při předávání titulů mimo jiné prohlásil, že obroda tohoto vyznamenání "je další krok k obnovení a podpoře tradic naší země..."

Valerij Gergijev, který ve čtvrtek oslaví 60 let, již 25 let vede petrohradské Mariinské divadlo, které je po moskevském Velkém divadle druhou nejvýznamnější scénou v Rusku. Podle agentury DPA je tento umělec blízkým přítelem Putina a v roce 2015 by se měl stát šéfem Mnichovských filharmoniků.

Gergijevovi se dostalo státního ocenění den před slavnostním otevřením nové scény Mariinského divadla. Její stavba trvala osm let a stála 21 miliard rublů (téměř pět miliard korun).

Lidovky.cz, ČTK