Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Chci výsledky, reagujte rychleji, kárá Putin vládu za růst cen pohonných hmot

Ruský prezident Vladimir Putin na zasedání poradního orgánu Kremlu (5. září 2023) foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil vládě, aby zajistila stabilizaci maloobchodních cen pohonných hmot a podnikla dodatečná opatření k obnovení rovnováhy na domácím trhu s palivy. Moskva už minulý týden dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
  19:01

Putin ve středu vyzval vládu k rychlým krokům a za jednu z možností označil úpravu zdanění ropného sektoru, uvedla agentura Reuters.

Rusko patří mezi největší producenty ropy na světě, v současnosti se však potýká s nedostatkem pohonných hmot. Ten je podle analytiků důsledkem kombinace negativních faktorů, které zahrnují údržbářské práce v rafineriích, problémy s infrastrukturou, růst cen ropy na světových trzích a slabý kurz rublu, jenž podporuje vývoz pohonných hmot.

Ceny pohonných hmot na ruské komoditní burze po zavedení vývozního embarga nejprve klesly, později se však vrátily k růstu.

„Přijímají se opatření, ale ceny rostou. Spotřebitel potřebuje výsledky,“ uvedl Putin. „Žádám vás, abyste na dění reagovali rychleji,“ dodal na adresu vlády. Moskva už dříve uvedla, že vývozní embargo zůstane v platnosti, dokud to bude ke stabilizaci trhu zapotřebí. Analytici nicméně předpokládají, že embargo bude platit pouze několik týdnů v období sklizně, kdy je poptávka po pohonných hmotách zvýšená.

Nedostatek paliv je obzvlášť bolestivý v některých zemědělských regionech na jihu Ruska, a pokud se prohloubí, mohl by být pro Kreml nepříjemný vzhledem k blížícím se prezidentským volbám.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak Putinovi sdělil, že vláda dodatečná opatření zvažuje. Zmínil mimo jiné návrh na omezení takzvaného šedého exportu, tedy nákupu paliv původně určených pro domácí trh a jejich následného vývozu do zahraničí za vyšší cenu. Mezi návrhy podle něj patří i výrazné zvýšení cla na vývoz pohonných hmot přes prostředníky, nebo úplný zákaz takovéhoto vývozu.

Autoři: ,