Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
6. dubna 2017 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za ‚homosexuálního‘ Putina s make-upem 5 let vězení? Rusko zakázalo karikatury prezidenta

Jedna z verzí fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina, za jejíž... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z verzí fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina, za jejíž... | foto: Twitter: @caroleh702

MOSKVA/PRAHA Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina dlouho rádi zesměšňovali na internetu upravenými fotografiemi. Často si dobírali snímky s vládcem Kremlu pózujícím při mužných aktivitách. Moskva však minulý týden upravené snímky, na nichž je Putinova tvář pomalována tlustou vrstvou make-upu, zakázala. Vyvolává totiž dojem, že má ruský prezident „nestandardní sexuální orientaci“.

Zobrazení takto upraveného ruského prezidenta může mít pro aktivisty vážné důsledky. Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo namalovaného Putina na federální seznam zakázaných „extremistických materiálů“. Za jejich zveřejnění autorům, kteří Putina takto zobrazí, hrozí až pět let vězení. Při aktualizaci seznamu minulý týden přihlédli k rozhodnutí lokálního soudu z města Tver nedaleko Moskvy z minulého května.

Tehdy byl muž jménem Aleksandr Tsvetkov obviněn z podněcování k projevům nenávisti tím, že dal na sociální síť VKontakte fotografie prezidenta s make-upem. Výrazně namalovaná mužská tvář přitom podle ruských úřadů utváří typickou představu homosexuála v ruské společnosti. Tsvetkov byl shledán psychicky narušeným a následně umístěn do psychiatrické péče.

Problematické je, že soud v Tveru ani ministerstvo spravedlnosti nespecifikovaly, které obrázky Putina na internet vložil Tsvetkov. Fotografie nalíčeného prezidenta vedly za poslední roky ke vzniku řady různých verzí od jiných autorů. Na některých je například společně s premiérem Dmitrijem Medveděvem, který má na tváři stejný make-up.

Vladimir Putin přišel položit květiny před zastávku metra Tekhnologicheskiy...
Nad ostrovy, které nejsou trvale obydlené, zavlála ruská vlajka v roce 1914.

„Zakázaný obrázek zobrazuje osobu, která připomíná Putina s make-upem na tváři, namalovanými řasami a rty. Podle autorových představ by měl sloužit jako náznak údajné nestandardní sexuální orientace ruského prezidenta,“ stojí v rozhodnutí ministerstva spravedlnosti a původně i v rozhodnutí tverského soudu podle webu Rádia Svobodná Evropa.

Soud upozornil i na to, že doprovodný text přirovnává Putinovy voliče k LGBT komunitě. Ani v jednom z rozhodnutí není psáno, zda k zákazu vedlo samotné zobrazení, nebo komentář adresovaný jeho voličům.

Chrání děti i ponouká k násilí

Ruské úřady se v posledních letech snaží agresivně zakročit proti webovému „extremistickému“ materiálu. Kritici však nesouhlasí s příliš horlivým postupem, kdy úřady bojují nejen proti rasové nenávisti, ale mnohdy i legitimním politickým projevům chráněným ústavou.

Putin je dlouhodobě odsuzován také za to, že přijímá zákony, které jsou otevřeně homofobní. Příkladem je zákon z roku 2013, který zakazuje šíření „propagandy netradičních sexuálních vztahů“ mezi nezletilými.

Legislativa podle Kremlu má za cíl chránit děti, ale jejím záměrem není porušovat práva příslušníků LGBT komunity. Podle lidskoprávních aktivistů ale na druhou stranu vyvolává dojem beztrestnosti v krajně pravicových skupinách, jejichž členové se uchylují k násilným činům proti homosexuálům.

Nacionalisté naopak obviňují Putina a jeho vládu, že jsou příliš tolerantní vůči menšinám. I ke Tsvetkovovým radikálním vizím, včetně prezidenta s make-upem, se hrdě hlásí.

fasJakub Fajnor
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!