Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Putin: Sankce proti Rusku byly vždy. Přínos Sýrie? Otestovali jsme schopnosti armády

Svět

  12:22
MOSKVA - Západní sankce nejsou pro Rusko historicky ničím novým, ani nepředstavují kardinální problém, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v čtvrteční televizní debatě. Ruské ekonomice podle něj více uškodil pokles cen a poptávky po tradičních vývozních komoditách, plynu a ropě, než sankce, které poškozují i státy, které je vyhlásily.

Prezident Vladimir Putin si píše poznámky, zatímco naslouchá otázce. foto: ČTK

Kladnou stránkou sankcí je naopak podle Putina to, že donutily Rusko rozvíjet dříve zaostávající oblasti vlastní ekonomiky.

Mnoho mediálních reakcí vyvolala otázka otce jednoho z nově naverbovaných ruských vojáků, kteří zamířili do Sýrie. „Jaké poučení vychází z ruského angažmá v Sýrii?“ ptal se muž. Ruský prezident odpověděl, že Sýrie poskytla skvělý test schopnostem ruské armády.

15.června 2017 v 13:49, příspěvek archivován: 15.června 2017 v 15:05

Father of new soldier asks Putin what lessons he's learned from Syria. Putin starts by saying it's been great testing ground for Russia arms

Sankce by byly i bez Krymu

„Historie dokazuje, že Rusko žije pod sankcemi od doby, kdy začalo vznikat (...) To bylo ještě před bolševickou revolucí,“ prohlásil Putin v odpovědi na dotaz, zda Rusko bude muset žít pod sankcemi Západu ještě desítky let. I kdyby v roce 2014 nebylo připojení Krymu k Rusku, stejně by si prý Západ vymyslel nějakou jinou záminku.

Prezident připustil, že sankce se v ekonomice projevily, ale nemyslí si, že by představovaly „kardinální“ problém. Více Rusko postihly výkyvy světové ekonomiky. Prohlásil také, že Moskva bude při prodlužování vlastních protiopatření přihlížet k postoji zemí, prodlužujících sankce proti Rusku.

Novináři sledují Vladimira Putina při debatě.
Moskva, Ruský prezident Vladimir Putin při televizní debatě.

„Víme teď, že v Senátu USA vznikl návrh zákona o zpřísnění sankcí. Nic tak mimořádného se neděje, tak kvůli čemu teď začali mluvit o sankcích? Svědčí to o vnitropolitickém boji v USA,“ řekl Putin v reakci na rozhodnutí amerických senátorů.

Senát ve středu drtivým poměrem hlasů schválil nové, rozsáhlé sankce proti Rusku, které mají být trestem za údajné vměšování Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA. Pro zavedení sankcí hlasovalo 97 ze stovky senátorů. Sankce musí potvrdit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.

Rusy zneklidňuje klesající životní úroveň

Putin neodpověděl, zda bude pokračovat jako prezident

Ruský prezident Vladimir Putin na závěr čtyřhodinové debaty neodpověděl jednoznačně na dotaz, zda za rok přijde do přímého vysílání znovu, tedy zda bude v březnových prezidentských volbách kandidovat, aby funkci vykonával dalších šest let.

Putin svou kandidaturu oficiálně neoznámil, i když se všeobecně předpokládá. V dnešní, v pořadí již patnácté televizní debatě s občany se však zmínil i o projektech, které přesahují jeho nynější mandát, například o státním opatření na podporu porodnosti, anebo o vývoji prezidentské limuzíny ruské provenience.

Prezident Vladimir Putin v úvodu své každoroční televizní debaty s národem zdůraznil, že recese v ruské ekonomice skončila a Rusko přešlo k hospodářskému růstu. Slíbil také, že lidé zanedlouho pocítí změny k lepšímu. Z více než dvou milionů dotazů, které diváci zaslali ještě před debatou, podle moderátora debaty vyplývá, že Rusy nejvíce znepokojuje růst cen a klesající životní úroveň.

Putin argumentoval statistickými údaji o „skromném“ růstu ruské ekonomiky v posledních třech čtvrtletí po sobě, jakož i o „rekordně nízké míře inflace“. „Investice rostou rychleji než ekonomika - to znamená, že jsme zadělali na budoucí růst,“ zdůraznil.

Současně připustil dlouhodobé problémy ruské ekonomiky. „Klíčová je nízká produktivita práce. Bez jejího zvýšení neporostou výplaty a důchody,“ řekl.

Experti podle serveru Newsru.com předpokládají, že debata s Putinem má posloužit především k uklidnění společnosti. „Lidem předvedou živého a zdravého prezidenta ve stylu ‚buďte v klidu, o vše se postarám‘,“ usoudil politolog Nikolaj Mironov podle serveru Newsru.com.

Dvojnásobný dědeček

Putin také poodhalil roušku tajemství okolo vlastní rodiny. „Nedávno se narodil druhý vnuk,“ prozradil Putin při příslibu dalšího „souboru opatření“ na podporu porodnosti v Rusku. Ze svého soukromí v roce 2013 veřejnosti prozradil, že se rozvedl s manželkou Ljudmilou, s níž má dvě dcery. I nyní zdůraznil, že nechce zacházet do podrobností.

Premiér Putin na bohoslužbě v Tverské oblasti odkud pochází jeho rodina.

„Mé děti, nehledě na všechny pověsti, žijí zde v Rusku, v Moskvě. Mám i vnuky. Pokud jde o vnuky, jeden už chodí do jeslí. Chápejte, o co jde: nechci, aby vyrůstali jako nějací princové, ale aby z nich byli normální lidé,“ zdůraznil a požádal veřejnost „nechat je na pokoji“, a respektovat tento postoj hlavy státu.

Oficiálně o životě dvou Putinových dcer není nic známo. Podle médií se Marija provdala za nizozemského bankéře a mají dceru, Katěrina podle novinářů řídí fond Innopraktika a je provdána za miliardáře Kirilla Šamalova. Tyto informace Putin nikdy nepotvrdil.

Mateřský kapitál má vyřešit postsovětský demografický pokles

Na televizní obrazovce byl ve čtvrtek Putinovi a dalším divákům předveden čerstvý novorozenec, a to i s tatínkem a porodníkem, který hlavě státu položil dotaz, zda se bude nadále vyplácet rodinám státní příspěvek, takzvaný mateřský kapitál, jehož výše nyní činí přibližně 450 000 rublů (asi 183 500 Kč).

Rusko 2050? Země důchodců. Bez migrantů tam do 20 let nebude možné ani stavět

Prezident zdůraznil, že jsou nadále nutná státní opatření na podporu porodnosti vzhledem k demografickému poklesu po rozpadu Sovětského svazu, který přirovnal k válečným ztrátám. O čtvrtinu až třetinu také poklesl počet mladých žen, které by mohly rodit.

„Musíme s tím bezpodmínečně něco udělat, abychom nepadli do propasti. Jednou z věcí je mateřský kapitál, který dostalo už sedm milionů matek, více než polovina jej využila, a další příplatky za narození třetího potomka. Naše opatření, byť velmi nákladná, mají výsledky. Záhodno je ale mít celý soubor opatření. Musíme promyslet, jak povzbudit narození prvého dítěte u prvorodiček a pak druhého a třetího,“ řekl.

Na dotaz, zda bude možné tyto prostředky použít i na koupi auta, odpověděl záporně. „Peníze se utratí a rodina - máma a dítě - nic nedostanou,“ řekl s tím, že příspěvek od státu je určen na klíčové věci, jako je bydlení, zdravotní péče, anebo vzdělání.

V Americe panuje rusofobie, v médiích hysterie

Vladimir Putin také prohlásil, že Rusko nepovažuje Spojené státy za nepřítele a přeje si normalizaci vztahů, což ale nezávisí pouze na Rusku. V USA se projevuje rusofobie a v amerických médiích hysterie. Zažertoval také, že Rusko je připraveno udělit politický azyl bývalému řediteli FBI Jamesi Comeymu, odvolanému během vyšetřování „ruské stopy“ v amerických prezidentských volbách.

Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje během televizní debaty.

„Víme, že ve Spojených státech máme velice mnoho přátel (...) Ujišťuji vás, že i v Rusku je hodně lidí, kteří si velice váží úspěchů amerického lidu a doufají, že naše vztahy nakonec dospějí k normálnímu stavu,“ řekl Putin v odpovědi na dotaz svého fanouška z amerického státu Arizona. „Nezávisí to (zlepšení vztahů) pouze na nás. Vidíme, co se děje ve Spojených státech. Je to jasný příznak vyostření vnitropolitického boje. S tím nemůžeme nic dělat,“ dodal.

Putin upozornil, že bez konstruktivní spolupráce s USA nelze vyřešit konflikty v Sýrii, jinde na Blízkém východu ani na Ukrajině.

Trump je vyšetřován zvláštním vyšetřovatelem kvůli vlivu Ruska na volby

Putin uvedl, že nezná podrobnosti konfliktu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a odvolaným ředitelem FBI, nicméně si zapamatoval, že Comey je přesvědčen o vměšování Ruska do amerických voleb, ačkoliv o tom nepředložil žádné důkazy. Poznamenal také, že sami Američané si prosazují své zájmy všude ve světě, a to i ovlivňováním myšlení lidí, čemuž jiné země nekladou odpor, protože se nechtějí s USA rozhádat. Rusko ale své názory podle Putina neskrývá a otevřeně o nich hovoří.

Putin považuje za podivné, že odvolaný šéf FBI, který médiím poskytl svůj rozhovor s vrchním velitelem (Trumpem), se tak málo odlišuje od zběhlého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Nicméně - pokud Comey bude pronásledován - Rusko mu poskytne azyl stejně jako Snowdenovi.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...