14. února 2019 16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin se chce dohodnout na konkrétním postupu jak skoncovat s atentátníky v syrském Idlibu

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin. | foto: ČTK

Soči Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek na summitu o Sýrii v jihoruském městě Soči řekl, že je třeba zvážit konkrétní kroky, jak skoncovat s atentátníky v provincii Idlib. Jejich přítomnost je podle něj nepřípustná. Putin jedná o situaci v Sýrii s protějšky z Íránu a Turecka Hasanem Rúháním a Recepem Tayyipem Erdoganem. Před zahájením rokování prohlásil, že si je jist, že summit dá nový impuls, jak řešit situaci v Sýrii.

Summit je čtvrtým setkáním v tomto formátu. Původně byly summity svolávány do kazašské metropole Astany, a Rusko je proto označuje za astanský proces.

„Jsem si jist, že budeme schopni dodat nový impuls normalizaci situace v Sýrii,“ sdělil Putin před jednáním.

Putin jedná o situaci v Sýrii s protějšky z Íránu a Turecka Hasanem Rúháním...
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Na něm pak prohlásil, že není možné tolerovat přítomnost teroristických skupin v provincii Idlib na severozápadě Sýrie.

Rúhání je téhož názoru a řekl, že je třeba znásobit snahu a dohodnout se o Idlibu. „Nemůžeme nechat bojovníky An-Nusry vyváznout tím, že si změní název,“ řekl prezident ke skupině, která se hlásí k Al-Káidě a v minulosti se přejmenovala.

Rusko si stěžuje, že lidé z fronty An-Nusra nyní kontrolují téměř celý Idlib. Radikálové stejně jako povstalecké skupiny se do Idlibu stahovali postupně z jiných částí Sýrie, kde je syrská armáda za podpory ruské začala porážet. Válka trvá od roku 2011 a Rusko se do ní zapojilo v roce 2015. Syrský režim nyní kontroluje asi dvě třetiny země, na severu a severovýchodě působí Kurdové, na východě, u irácké hranice, se odehrává boj proti posledním členům Islámského státu.

Erdogan na summit přijel hájit požadavek Ankary na vytvoření bezpečnostní zóny u jižní hranice Turecka. Ruská diplomacie ale dala najevo, že k tomu bude zapotřebí souhlas syrského prezidenta Bašára Asada.

Turecko na rozdíl od Ruska a Íránu Asada nepodporuje, stojí naopak za některými skupinami, které bojovaly proti jeho režimu. Rúhání řekl, že Írán rozumí obavám Turecka o bezpečnost a že tyto obavy lze rozptýlit jedině spoluprací Ankary s legitimní vládou v Damašku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz