Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin se ocitl na tajném seznamu zločinců, finské policisty kvůli tomu soudí

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: ČTK

HELSINKY Ve Finsku ve středu začal soudní proces se třemi policisty, kteří čelí obvinění z nedbalosti poté, co se v přísně tajném finském policejním seznamu osob napojených na organizovaný zločin ocitlo jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovala o tom agentura AFP.

V roce 2013 se v médiích objevila zpráva, že jméno ruského prezidenta figurovalo ve Finsku dva týdny na seznamu podezřelých, kterým hrozilo více než půl roku vězení. Finská policie se tehdy Kremlu za nedopatření omluvila.

Prokurátor Jarmo Hirvonen agentuře AFP řekl, že zapisovatel a dva vysocí členové finských policejních složek mohou dostat pokutu za selhání při kontrole a správě seznamu podezřelých.

„Nebudeme tady vypočítávat všechna jména, která byla do souboru omylem zanesena, protože jich je mnoho. Jméno Putin patří mezi ně,“ prohlásil prokurátor Hirvonen.

Podle mluvčího Kremlu ruský prezident v roce 2013 zprávu o svém zařazení na finský seznam podezřelých přijal s nadhledem a nežádal žádná odvetná opatření.

Kvůli Nočním vlkům

Do seznamu, k němuž prý má přístup jen několik přísně prověřených finských policistů, byl Putin zařazen kvůli svým stykům s ruským motorkářským společenstvím Noční vlci. Jakmile byla chyba policie zjištěna, Putinovo jméno ze seznamu zmizelo.

Šéf Kremlu se s Nočními vlky skutečně stýká a podle dostupných informací je pyšným majitelem tříkolového motocyklu Harley Davidson. Ve společnosti svalnatých bikerů se rád veřejně ukazuje.

Motorkářský klub Noční vlci vznikl ještě v dobách SSSR. Dnes sdružuje asi 5000 členů, kteří podléhají tvrdé disciplíně. Pravidelně se účastní nejen motorkářských přehlídek, ale i pravoslavných procesí a vlasteneckých slavností.

Alexandr Zaldostanov promlouvá v běloruském Brestu k novinářům.

Alexandr Zaldostanov, šéf Nočních vlků aka Chirurg, promlouvá v běloruském Brestu k novinářům.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Herečka Gal Gadotová jako Wonder Woman.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Herečka Gal Gadotová jako Wonder Woman.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Herečka Gal Gadotová jako Wonder Woman.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...