25. dubna 2019 7:44, aktualizováno  12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin se poprvé setkal s Kim Čong-unem. Ocenil jeho jednání s USA

Ruský prezident Vladimir Putin se setkal se severokorejským vůdcem Kim... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin se setkal se severokorejským vůdcem Kim... | foto: Reuters

Vladivostok (Rusko) Čtvrteční rozhovory nejvyšších představitelů Ruska a Severní Koreje ve Vladivostoku byly "velmi obsažné", zabývaly se perspektivou zlepšení vztahů obou korejských států, strategickou stabilitou a rozvojem dvoustranných styků. Shodli se na tom ruský prezident Vladimir Putin a vůdce KLDR Kim Čong-un po ukončení schůzky mezi čtyřma očima. Jednání pak pokračovalo zasedáním delegací a skončilo recepcí.

Putin severokorejského hosta podle ruských médií oslovoval „vážený soudruhu předsedo“, zatímco Kim označil Rusko za „velkého spřáteleného souseda“ a tlumočil „drahým ruským přátelům“ pozdravy severokorejského vedení.

„Přijel jsem do Ruska, abych si vyměnil názory na situaci na Korejském poloostrově, která je jedním z nejaktuálnějších mezinárodních problémů, a abych posoudil metody mírového urovnání této otázky a vyměnil si názory na rozvoj našich dvoustranných styků v souladu s potřebami nového století,“ citovala ruská agentura TASS Kim Čong-una. Jednání bylo podle něj „užitečné a konstruktivní“. Kim doufá, že ve stejném duchu bude v budoucnu pokračovat.

Ruský prezident Vladimir Putin se setkal se severokorejským vůdcem Kim...
Ruský prezident Vladimir Putin se setkal se severokorejským vůdcem Kim...

Severní Korea chce jednat s vlivnými partnery

Putin je znám tím, že světové státníky při summitech na sebe většinou nechává čekat. Tentokrát se ale na místo setkání dostavil půl hodiny před Kimem. Hovořili v jedné z budov Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij. Podle ruských novinářů v areálu pokračovala normální výuka a studenti volně procházeli nedaleko místa summitu. Z blízké univerzitní auly se ozývaly zvuky orchestru pilujícího nejobtížnější takty slavnostního koncertu, který je pro oba státníky připraven na čtvrteční večer.

Podle Putina se státníci dotkli dějin vzájemných vztahů. „Samozřejmě jsme hovořili o situaci na Korejském poloostrově a vyměnili jsme si názory na to, co je třeba udělat pro perspektivy jejího zlepšení,“ konstatoval ruský prezident. Podle ruských novinářů trvalo setkání jen za účasti tlumočníků dvě hodiny, i když pro ně bylo v programu severokorejského diktátora vyhrazeno 50 minut.

Severní Korea potřebuje v procesu denuklearizace bezpečnostní záruky, je však předčasné hovořit o tom, jak podstatné budou. Po dnešním jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem to ve Vladivostoku řekl ruský prezident Vladimir Putin. Nejdřív je podle něj třeba učinit první kroky ke zvýšení vzájemné důvěry.

Diskuse s Kimem se týkala mezinárodních sankcí, vztahů Severní Koreje s USA a denuklearizace Korejského poloostrova, řekl prezident. Přístupy Ruska a Spojených států k řešení korejského problému jsou „do jisté míry“ stejné. Moskva i Washington jsou pro úplnou denuklearizaci poloostrova. Ve světě je ale podle ruského vůdce zapotřebí obnovit situaci, kdy se vše bude rozhodovat podle mezinárodního, nikoli pěstního práva.

Při jednání za účasti delegací Putina kromě jeho zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova doprovázeli zástupci ministerstev dopravy a energetiky a šéf ruských státních drah. Na recepci se podle ruských médií podávaly speciality Dálného východu a slovanské kuchyně včetně krabího salátu a jeleních pelmeňů. Nechyběl kaviár a tradiční boršč.

Jednání Kima a Putina bylo jejich prvním osobním kontaktem. Na úvod si před kamerami potřásli rukama a Putin hostovi představil členy ruské delegace. Severokorejský diktátor uvedl, že summit pomůže oběma stranám vyhodnotit problémy Korejského poloostrova a koordinovat svá stanoviska. Putin ocenil, že KLDR se snaží zlepšit vztahy se Spojenými státy.

Agentura Reuters uvedla, že Kim u hlavy ruského státu pravděpodobně hledal podporu při rozhovorech o jaderném odzbrojení s USA, které podle některých komentářů uvázly ve slepé uličce. Moskva si na oplátku zřejmě slibuje získat výraznější pozici při úsilí o urovnání situace na Korejském poloostrově.

ČTK
P. Tichoun Hurá 2:10 9.5.2019
S. Vor konečně čoud našel spojence 14:03 25.4.2019
J. Hrzal 12:24 25.4.2019
I. Štípek Je to dobrá zpráva. 10:21 25.4.2019