Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
11. října 2016 12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin se s Hollandem nesetká. Naštvalo ho, že Francouz chce jednat jen o Sýrii

François Hollande a Vladimír Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy François Hollande a Vladimír Putin | foto: Reuters

PAŘÍŽ Ruský prezident Vladimir Putin odložil plánovanou cestu do Paříže, poté co mu jeho francouzský protějšek François Hollande nabídl jednání jen o Sýrii. Sdělila to dnes kancelář francouzského prezidenta a potvrdila ruská agentura TASS. Oznámení přišlo, když v pondělí z Paříže zaznělo, že požádá mezinárodní soud v Haagu o vyšetření válečných zločinů, kterých se podle Francie dopouští Rusko v syrském Aleppu.

Podle ruského velvyslance ve Francii zamíří Putin v den původně plánovaného setkání s Hollandem do Berlína na jednání o Ukrajině.

„Dnes ráno navázaly kontakt (úřady obou prezidentů) Kreml a Elysejský palác, který navrhl Putinovi pracovní návštěvu k Sýrii a přitom vyloučil jakýkoli jiný program pro Hollandea. Rusko v reakci na tento návrh jen uvedlo, že chce odložit návštěvu plánovanou na 19. října,“ uvedl v úterý Hollandeův úřad.

Zrušení Putinovy cesty potvrdila ruská státní agentura TASS. S odvoláním na nejmenovaný kremelský zdroj ve stručné zprávě oznámila, že „návštěva prezidenta v Paříži 19. října se neuskuteční“.

Ruský velvyslanec v Paříži Alexandr Orlov zároveň uvedl, že Putin příští středu přijede na pozvání kancléřky Angely Merkelové do Berlína, kde se bude konat jednání o Ukrajině v takzvané normandském formátu, tedy ve složení Německo, Francie, Rusko a Ukrajina.

Nejasná budoucnost

Zdroj z francouzské diplomacie citovaný agenturou Reuters ale uvedl, že se schůzka může konat jen v případě, pokud se v následujících dnech podaří dosáhnout „skutečného pokroku“. Že se schůzka opravdu uskuteční, tak podle něj není jasné.

Nejvyšší ruský představitel měl původně při návštěvě Francie kromě jiného ve francouzské metropoli oficiálně zahájit provoz nového ortodoxního kostela a shlédnout výstavu ruského umění, poznamenala agentura Reuters.

Paříž podle komentářů říká, že je sice velmi důležité udržovat a nepřerušit dialog a vztahy s Moskvou, ale že vývoj v Sýrii nyní poškodil vztahy obou zemí, které v konfliktu zaujímají opačné strany.

Hollande v neděli řekl, že si „klade otázku“, zda má nadcházející setkání s Putinem smysl. „Ptám se sám sebe, zda bude schůzka užitečná. Můžeme dosáhnout toho, aby (Putin) přestal jednat tak, jak jedná ve spolupráci se syrským režimem? Že podporuje letectvo režimu, který bombarduje obyvatele (syrského) Aleppa?“ konstatoval francouzský prezident.

Hollande v úterý prohlásil, že přes velmi rozdílné postoje Moskvy a Paříže ohledně Sýrie je důležité v jednáních s Ruskem pokračovat. Tato jednání ale musejí být „upřímná a neústupná, jinak by to nemělo smysl“. Hollande vytkl Rusku, že v Radě bezpečnosti OSN vetovalo francouzský návrh rezoluce k zastavení bombardování a nastolení příměří v Aleppu. „Jsem připraven se s Putinem kdykoli sejít, pokud bude možné pokročit na cestě k míru,“ řekl prezident v projevu ve štrasburském sídle Rady Evropy.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v pondělí sdělil, že Francie požádá Mezinárodní trestní soud (ICC), aby začal vyšetřovat válečné zločiny, kterých se podle Paříže dopouští syrské a ruské síly bombardováním Aleppu.

„Tato bombardování jsou válečnými zločiny. To se týká všech, kteří zodpovídají za dění v Halabu, včetně ruských lídrů,“ uvedl ministr. Minulý týden navštívil Moskvu, která poté v RB OSN vetovala francouzský návrh na rezoluci k zastavení bojů v Aleppu.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...