Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhráli jsme v čestném boji, prohlásil Putin. Měl v očích slzy

Svět

  18:00aktualizováno  5. března 8:07
MOSKVA - Vladimir Putin v neděli s přehledem zvítězil hned v prvním kole prezidentských voleb. Své čtyři soupeře podle očekávání nechal daleko za sebou.

Čerstvě zvolený prezident Putin mluví ke shromážděnému davu foto: Reuters

Podle předběžných výsledků, o nichž informoval šéf ústřední volební komise Vladimir Čurov, pro stávajícího premiéra hlasovalo více než 45 milionů ruských voličů, což představovalo téměř 64 procent hlasů. Ke zvolení by Putinovi stačila nadpoloviční většina.

Čurov vyhlásil Putina prezidentem po sečtení více než 99 procent volebních lístků. Definitivní výsledky, které má komise ohlásit do 14. března, se podle Čurova budou lišit nejvýše v desetinách procenta.

Na druhém místě Zjuganov, na třetím Prochorov

Druhou příčku zaujal vůdce komunistů Gennadij Zjuganov s podporou více než 12 milionů voličů, tedy 17,2 procenta hlasů. Na třetí příčce skončil jediný nováček mezi uchazeči o Kreml, miliardář Michail Prochorov se ziskem téměř osmi procent hlasů. Předstihl tak vůdce nacionalistů Vladimira Žirinovského (6,23 procenta) i levicového politika Sergeje Mironova (3,85 procenta).

V nedělních volbách mohlo hlasovat více než 108 milionů voličů. Účast podle Čurova přesáhla 65 procent. "Vyhráli jsme v čestném a otevřeném boji... Díky podpoře drtivé většiny voličů jsme dosáhli čistého vítězství," zdůraznil Putin večer před davy svých přívrženců před moskevským Kremlem. Při svém krátkém emotivním projevu měl zamračený Putin v očích několikrát slzy.

Čerstvě zvolený prezident si utírá slzu při projevu po svém zvolení

Čerstvě zvolený prezident si utírá slzu při projevu po svém zvolení

Putin se slzou v oku nejprve poděkoval svým voličům ve všech koutech rozlehlé země. "Zvítězili jsme! Zvítězili jsme v otevřeném a  čestném boji," zdůraznil, zatímco dav více než 100.000 lidí skandoval "Putin, Putin!"

Rusové slaví zvolení Putina

Rusové slaví zvolení Putina

Podle Putina nešlo jen o volby, ale i o důležitou zkoušku celého národa z politické zralosti, samostatnosti a nezávislosti. "Dokázali jsme, že skutečně nám nikdo nemůže nic vnutit!" zdůraznil. Rusové podle něj odmítli všechny provokace a pokusy "zničit ruskou státnost a uzurpovat moc". Takové scénáře nemají šanci uspět, dodal v narážce na vlnu protestů, která se zdvihla po prosincových parlamentních volbách.

Medveděv nařídil prověrku trestu pro Chodorkovského

  • Do 1. dubna má být prověřena zákonnost a oprávněnost 32 soudních rozsudků včetně kauzy bývalého miliardáře a kritika Kremlu Michaila Chodorkovského i jeho spolupracovníka Platona Lebeděva.
  • Zprávu o prověrce Chodorkovského kauzy zveřejnil Kreml jen několik hodin po oznámení výsledků prezidentských voleb. Ruská liberální opozice totiž obviňuje Putina z intrik, které Chodorkovského nakonec přivedly do vězení. Chodorkovský před svým zatčením měl politické ambice a mohl být Putinovým vážným sokem.

"Toto vítězství potřebuje celá země, aby byla moderní, silná a nezávislá, a proto je nikomu nepřepustíme," zapřisáhl se ještě dříve stávající prezident Dmitrij Medveděv, stojící po Putinově boku jako po celé čtyři předchozí roky. Po květnové inauguraci nové hlavy státu se má stát předsedou nové vlády.

Ústřední volební komise kolem půlnoci místního času sečetla skoro třetinu volebních lístků a Putin vedl s podporou 10,7 milionu voličů, což představuje 63,6 procenta  sečtených hlasů. Zjuganov na druhé příčce má 17,23 procenta a 2,9 milionu voličů, o třetí příčku se přetahují miliardář Michail Prochorov s vůdcem nacionalistů Vladimirem Žirinovským (každý s podporou 1,3 - 1,2 milionu voličů) a na poslední příčce je levicový politik Sergej Mironov s podporou 0,6 milionu voličů.

Volby už tradičně provázely stížnosti na tisíce údajných přehmatů. Podle úřadů se však hlasovalo v klidu a bez excesů, pokusy o zpochybnění legitimity nového prezidenta prý byly nachystány předem. Vážnější nesrovnalosti během hlasování dosud nezaznamenali ani zahraniční pozorovatelé.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

 

Autoři: , ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...