13. února 2018 12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin si volal s Trumpem. Hovor byl konstruktivní, jednali o situaci v Severní Koreji

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Pondělní telefonát prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa byl konstruktivní a týkal se mimo jiné situace kolem Severní Koreje. Novinářům to v úterý v Moskvě řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Putin je podle mluvčího nachlazen, jeho stav ale není vážný a prezident pokračuje v práci. O telefonickém rozhovoru s Trumpem hovořil Putin už při pondělní schůzce s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem v Moskvě.

Prezidenti hovořili o urovnání izraelsko-palestinského konfliktu a Trump během rozhovoru vyjádřil Putinovi soustrast v souvislosti s leteckou katastrofou u Moskvy, kde se zřítilo letadlo An-148 a zahynulo všech 71 osob na palubě.

Americký prezident Rusku nabídl pomoc při vyšetřování katastrofy, za což Putin poděkoval, uvedl v úterý Peskov. „Dotkli se i tématu Severní Koreje, ale nešlo o hlubší výměnu názorů,“ prohlásil mluvčí a odmítl novinářům sdělit podrobnosti.

Peskov potvrdil úterní informace některých ruských médií, že ruský prezident je nachlazen. Už při pondělním rozhovoru s Abbásem to bylo údajně znát na hlasu. Jednání s palestinským představitelem bylo kvůli Putinově nemoci přeloženo ze Soči do Moskvy a několik bodů svého pondělního i úterního programu Putin údajně zrušil.

„O žádné závažné onemocnění nejde, pokračuje v práci. Jeho program dál běží, i když s ohledem na nachlazení,“ citovala Peskova agentura TASS.

ČTK

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.