Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Putin udělil unii tvrdou lekci

Svět

  11:48
Brusel - Na počátku společné tiskové konference padla spousta slov o „přátelské atmosféře“ a „úspěšných rozhovorech“. Včerejší summit unie a Ruska v Helsinkách měl však k obojímu daleko. Ruský prezident Vladimir Putin však zase jednou Evropanům ukázal, že je to on, kdo má ve vztahu Brusel-Moskva zatím navrch.

Vladimír Putin foto: VLADIMIR RODIONOVČTK

Schůzka měla posloužit jako start jednání o nové strategické smlouvě mezi oběma bloky. Kvůli bojkotu polského zboží ruskými úřady ale Varšava zahájení rozhovorů zablokovala. Polské maso a zelenina proto přišly na přetřes, summit ale na věci nic nezměnil. Šéf Evropské komise José Barroso řekl Putinovi, že rok trvající embargo na polské zboží považuje za „neopodstatněné“ a „nevyvážené“, ruským vládcem to ale neotřáslo.
 Prohlásil, že problémem není samotné polské maso, „které je velmi dobré“, ale nedostatečný dohled nad dovozy ze třetích zemí, které přes Polsko míří do Ruska. „Polské certifikační úřady by jim měly věnovat pozornost. Je to v zájmu nejen ruských, ale také všech evropských spotřebitelů,“ sdělil Putin. Sám nenaznačil další vývoj, šéf potravinářského dohledu v Rusku ale den předtím řekl, že nelze očekávat změnu do ledna 2007 - tedy do vstupu Bulharska a Rumunska do unie, kvůli nimž Moskva pohrozila blokádou masa z celé unie.

 „Odsuzuji fakt, že se nám nepodařilo začít pracovat na nové základní smlouvě mezi unií a Ruskou federací, protože unii chyběla společná pozice. Budeme čekat,“ dodal Putin a polské veto označil za „ekonomický egoismus, který ničemu nepomáhá“. Sám nicméně útočil stejnými zbraněmi - při debatě o energetice. Brusel, bezmocný z ruské neochoty ratifikovat mezinárodní energetickou chartu, se snaží prosadit principy rovné soutěže v obchodu s ropou a plynem do chystané smlouvy. Putin však včera Evropanům, závislým ze třiceti procent na ruských surovinách, ukázal, že tudy cesta nevede: vyloučil, že by Moskva oddělila výrobní a distribuční firmy, od čehož si unie slibuje vstup do ruských sítí pro zahraniční firmy. „Kvůli cenové stabilitě zachováme celistvost podniků jako Gazprom,“ oznámil Putin a dodal: „Oddělení firem je čistě národní rozhodnutí Ruské federace a nikoho jiného.“

 Podobně jasně reagoval na evropskou kritiku stavu lidských práv v Rusku či otázku ke smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Jediným hmatatelným výsledkem schůzky tak je dohoda o postupném odstranění poplatků za přelety nad Sibiří, které evropské aerolinky ročně stojí 300 milionů eur.
Autoři:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.