1. listopadu 2017 18:36, aktualizováno  18:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin v Íránu nabídl podporu jaderné dohodě, kterou Trump hrozí vypovědět

Vladimir Putin, íránský prezident Rúhání a prezident Ázerbajdžánu Ilham Aliyev... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin, íránský prezident Rúhání a prezident Ázerbajdžánu Ilham Aliyev... | foto: Reuters

TEHERÁN Ruský prezident Vladimir Putin ve středu v Íránu během jednání s prezidentem Hasanem Rúháním nabídl podporu jaderné dohodě s Teheránem. Informovala o tom agentura AP. Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil, že platnost dohody může vypovědět.

Při společné tiskové konferenci, kterou vysílala íránská televize, Rúhání řekl, že Írán a Rusko musí spolupracovat s cílem obnovit stabilitu v Sýrii a celé oblasti. „Spolupráce mezi Teheránem a Moskvou je nutnost pro zavedení stability a míru v Sýrii... a je také nezbytné bojovat proti regionálnímu terorismu,“ řekl Rúhání.

Ruský prezident uvedl, že situace v Sýrii a mírové rozhovory směřující k vyřešení krize se vyvíjejí pozitivně. Dodal nicméně, že žádná země nemůže vyřešit situaci v Sýrii na vlastní pěst.

Putin přijel do Teheránu na třístranný summit, během kterého se krom íránského prezidenta sešel i s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Na programu jednání byla zejména situace na Blízkém východě a hospodářská spolupráce. Putin v této souvislosti uvedl, že Rusko je připravené začít dodávat do severního Íránu zemní plyn přes Ázerbájdžán.

Putin měl nejprve na programu dvoustranné rozhovory se svými partnery, po nich se uskutečnilo společné jednání. V podobném formátu se státníci setkali už loni v srpnu v Baku. Rusko, Írán a Ázerbájdžán se dělí o Kaspické moře.

Rusko chce Íránu dodávat zemní plyn

Během setkání Putina s Rúháním přišla řeč na smlouvu o omezení íránského jaderného programu, která ruší sankce proti Teheránu. „Skutečnost, že některé země nectí mezinárodní závazky, není přijatelná,“ řekl Putin podle prohlášení úřadu íránského prezidenta.

„Jednostranné vypovězení jaderné dohody pod jakoukoli záminkou není přijatelné,“ dodal Putin. Reagoval tak na prohlášení Donalda Trumpa, podle něhož jde o jednu z nejhorších dohod, jaké kdy Spojené státy uzavřely. Podle amerického prezidenta je reálné, že platnost dohody skončí. S tím ale nesouhlasí ostatní signatáři, mezi nimiž je kromě Íránu také Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína.

Podle jaderné dohody z roku 2015, uzavřené se šesti světovými mocnostmi, se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz