9. května 2019 10:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V řadě států zkreslují válečné události a nestydatě lžou svým dětem, prohlásil Putin

Rusko si ve čtvrtek tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko si ve čtvrtek tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě... | foto: Reuters

Moskva Rusko si ve čtvrtek tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě připomnělo 74. výročí porážky nacistické třetí říše ve druhé světové válce. Defilé 13 000 vojáků z tribuny sledoval prezident a nejvyšší velitel Vladimir Putin, ze zahraničních hostů byl podle ruských médií přítomen první kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Leteckou část přehlídky ruské velení kvůli nepříznivému počasí zrušilo.

Jednotky v tancích T-14 během vojenské přehlídky.
Mezikontinentální balistické raketové systémy Yars RS-24 se také objevily na...

Putin v projevu ke shromážděným vojskům obvinil nejmenované státy, že o hrdinech východní fronty „nestydatě lžou“ svým dětem. „Dnes vidíme, jak v řadě států vědomě zkreslují válečné události a povyšují na modly přisluhovače nacistů, jak nestydatě lžou svým dětem a zrazují své předky,“ prohlásil ruský prezident.

Kyjev jako ruské město

Rusko bude podle Putina pokračovat v posilování své branné moci, zůstává ale otevřeno „spolupráci s ostatními zeměmi v boji s terorismem, extremismem a neonacismem“. Podle ukrajinských novinářů ruský prezident řekl, že k porážce nacismu neocenitelným způsobem přispěla i „starobylá ruská města,“ mezi nimiž jmenoval také Kyjev.

V čele kolony vojenských vozidel vjel na Rudé náměstí historický tank T-34, za nímž se přihlížejícím představily dobové americké tanky M3 Lee a Sherman, které byly za války nasazeny na východní frontu v rámci americké vojenské pomoci. Pak už následovala moderní vojenská technika včetně mobilních mezikontinentálních balistických raket Jars, tanků T-14 Armata, obrněných transportérů Bumerang nebo protiraketových střel S-400 a Buk-M.

Rusko si ve čtvrtek tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě...

Rusko si ve čtvrtek tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě připomnělo 74. výročí porážky nacistické třetí říše ve druhé světové válce.

Mezi novinkami letošní přehlídky byly nové obrněné osobní automobily Aurus, které od loňského roku používají nejvyšší představitelé Kremlu včetně Putina a ministra obrany Sergeje Šojgua.

Den vítězství, který Rusové na rozdíl od většiny Evropy slaví 9. května, si kromě Moskvy připomněli obyvatelé mnoha další ruských měst. Součástí oslav je i akce zvaná Nesmrtelný pluk, v níž ulicemi měst pochodují lidé s portréty svých blízkých, kteří padli nebo byli zraněni během druhé světové války. V moskevském pochodu, do kterého se podle organizátorů vydalo kolem milionu lidí, hodlá podle Kremlu kráčet i Putin s portrétem svého otce, který za války bojoval a byl zraněn u Leningradu.

Na přehlídce se objevily i ruské ženy v armádních složkách.

Na přehlídce se objevily i ruské ženy v armádních složkách.

Oslavy výročí válečného vítězství se ve čtvrtek konaly i na Ukrajině, kde občany v poselství pozdravil odstupující prezident Petro Porošenko. „Na rozdíl od Moskvy nehodláme privatizovat společné vítězství všech zemí protihitlerovské koalice. Nikdo nemá právo monopolizovat vítězství nad nacismem a zneužívat toto vítězství jako analogii své imperiální politiky,“ uvedl ukrajinský prezident.

09.května 2019 v 10:41, příspěvek archivován: 09.května 2019 v 10:43

Russia holds military parade in Moscow's Red Square to celebrate the 74th anniversary of victory over Nazis https://t.co/viPOsJLkbT

Připomínka výročí vítězství nad nacismem má na Ukrajině ve srovnání s Ruskem výrazně odlišný charakter. V zemi je zakázáno využívat komunistickou symboliku, podle agentury Unian je smyslem ukrajinských oslav „napravovat historické mýty vytvořené sovětskou a ruskou propagandou“. Oslavy se omezují na pietní akce na hřbitovech a u vojenských památníků, vojenská přehlídka jejich součástí není. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz