4. dubna 2018 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin v Turecku: Islámský stát je stále nebezpečný. Rusko dodá Turecku rakety dříve

Vladimir Putin (vpravo) s Recepem Tayyipem Erdoganem na setkání v Ankaře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin (vpravo) s Recepem Tayyipem Erdoganem na setkání v Ankaře | foto: Reuters

Istanbul/Moskva Takzvaný Islámský stát (IS) byl v Sýrii poražen, ale stále má ničivý potenciál a může útočit na země po celém světě. Prohlásil to podle agentury Interfax ruský prezident Vladimir Putin, který se ve středu v Istanbulu zúčastní jednání se svými protějšky z Turecka a Íránu o situaci v Sýrii a o možnostech posilování příměří v této občanskou válkou rozvrácené zemi.

„Je evidentní, že navzdory své vojenské situaci si tato teroristická organizace udržuje významný ničivý potenciál a schopnost rychle měnit taktiku a útočit na země a regiony po celém světě,“ prohlásil Putin.

Šéf Kremlu se dnes v tureckém Istanbulu k jednáním o situaci v Sýrii sejde s prezidenty Turecka Recepem Tayyipem Erdoganem a Íránu Hasanem Rúháním. Zatímco Rusko a Írán se při intervenci v Sýrii věnují podpoře Asadova režimu a lámání odporu protirežimních povstalců, Turecko operuje v severosyrském pohraničí ve snaze omezit vliv syrských Kurdů.

Turci dostanou rakety dříve

Putin také prohlásil, že Rusko dodá Turecku protiraketový obranný systém S-400 už v červenci 2019, a ne až v prvním čtvrtletí 2020, jak bylo plánováno. 

Ankara a Moskva podepsaly loni v prosinci dohodu, na jejímž základě má Rusko Turecku dodat čtyři jednotky systému protivzdušné obrany S-400 za cenu 2,5 miliardy dolarů (asi 51,6 miliardy korun).

„Datum dodávky z dohody podepsané s Ruskem bylo přesunuto na bližší termín a Rusko dodá protiraketový obranný systém S-400 v červenci 2019,“ napsal na twitteru náměstek tureckého ministra obrany Ismail Demir.

Západ je dohodou znepokojen

Dohoda vzbuzuje znepokojení Západu mimo jiné proto, že druhá největší armáda NATO bude záviset na ruské výzbroji, která navíc není kompatibilní s arzenály ostatních členských zemí.

Uzavření smlouvy vyvolává dále rozpaky i z toho důvodu, že byla uzavřena navzdory americkým sankcím proti Rusku vyhlášeným kvůli anexi ukrajinského Krymu.

Putin v rámci setkání se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem sledoval prostřednictvím živého videopřenosu zahájení ruské výstavby jaderné elektrárny v tureckém Akkuyu. Podle Erdogana investice do projektu překročí 20 miliard dolarů (413 miliard korun). Putin s Erdoganem probírali i další společné hospodářské projekty, například výstavbu plynovodu Turkish Stream.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!