Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
21. srpna 2019 18:27, aktualizováno  18:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin varoval před rozmístěním amerických raket v Evropě. Reagoval tak na nedávný test

Evropa podle Putina utrpěla sankcemi více než Rusko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropa podle Putina utrpěla sankcemi více než Rusko. | foto: Reuters

HELSINKY Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i v Polsku nové pozemní rakety s plochou dráhou letu. Ruský vůdce tak při návštěvě Helsinek reagoval na nedávný test americké rakety s doletem přes 500 kilometrů, která byla ještě před třemi týdny podle rusko-americké smlouvy zakázaná. Smlouva zanikla 2. srpna.

Putin prohlásil, že Rusko bude vyvíjet nové rakety středního a krátkého doletu, ale nerozmístí je dřív, než tak učiní Spojené státy. Pentagon podle amerických médií uvažuje o tom, že by donedávna zakázané rakety rozmístil hlavně na asijském kontinentu, kde by mohly čelit rostoucí vojenské moci Číny.

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987 zakazovala Spojeným státům a Rusku zařazovat do výzbroje pozemní rakety s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Oba státy se v poslední době obviňovaly z jejího porušování. Vzájemné výtky vedly k tomu, že Washington a později i Moskva od smlouvy INF odstoupily.

V Rumunsku a Polsku mohou být rozmístěny už existující americké rakety Tomahawk, „stačí jen vyměnit software“, řekl Putin. Moskva je podle ruského vůdce připravena o raketách jednat s USA i Evropou, ale v případě rozmístění amerických raket podnikne zrcadlová odvetná opatření.

Ruský prezident se v besedě s novináři dotkl i nedávné havárie na severu Ruska, kde při testu rakety zřejmě explodovalo jaderné zařízení zajišťující její pohon. Putin potvrdil, že šlo o zkoušku „zbrojního systému“, a dodal, že vzhledem k vojenskému charakteru incidentu záležitost podléhá utajení. Zvýšení radiace podle něj nezaznamenaly ruské ani americké monitorovací stanice. Při výbuchu zahynulo sedm lidí.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?